Gökhan Kaya ANKARA
Üniversiteyi kazandığı halde kesin kayıt yaptırmayan adaylar, üniversiteye yerleşemeyen adaylara umut oldu. Üniversite sınavları Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) ardından üniversitelere ilk yerleştirmeler tamamlandı ve sıra boş kontenjanlar için ek yerleştirmelere geldi. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), ilk yerleştirmeler sonrasında üniversitelerin boş kontenjan sayısının 39 bin olduğunu açıklamıştı. Buna göre üniversitelerin lisans programlarında 18 bin 770, ön lisans programlarında ise 20 bin 19 kontenjan boş kalmıştı. Boş kontenjanların 14 bin 247'sini devlet üniversitelerinde, 15 bin 323'ü de vakıf üniversitelerine bulunuyordu. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan üniversiteye kesin kayıt işlemlerinin ardından boş kontenjan sayısının neredeyse 6 kat arttığı belirlendi. Üniversiteyi kazandığı halde kesin kayıt yaptırmayan adaylarla birlikte boş kontenjanlar 39 binden 208 bine çıktı. Bunlardan yaklaşık 140 binini ise lisans ve önlisans programları oluşturdu. 
Yeni boş kontenjanlarla birlikte Tıp fakültelerinde 17'si devlet, 27'si vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 44 boş kontenjan açığı ortaya çıktı. Hukuk fakültelerinde 344, Makine Mühendisliğinde 576 boş kontenjan bulunurken, İşletmede 2 bin 697, İnşaat Mühendisliğinde 394 ve Diş Hekimliğinde 11 boş kontenjan gerçekleşti. Kesin kayıtların ardından adayların girmek için büyük çaba sarf ettiği revaçtaki üniversitelerde bile bazı boşluklar oluştu. 
Adayların ÖSYM'nin yayınladığı ek yerleştirme kılavuzu iyi incelemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, tercih yapacak adayların üniversitelerin taban puanlarını göz önünde bulundurmalarını tavsiye etti. Kılavuzda yer alan lisans programlarının karşısında bir taban puan bulunuyorsa ancak bu taban puanının üzerinde puanı bulunan adayların bu bölümleri tercih edebileceğini ifade eden uzmanlar, taban puanın gözükmediği bölümlerin ise her aday tarafından tercih edebileceğini kaydetti.