Geçen yılı da don nedeniyle kayıpla geçiren ceviz üreticileri, özellikle yerli çeşitlerin ilkbahar donlarından olumsuz etkilenmesi nedeniyle sıkıntı yaşıyor.


Ahi Evran Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ceviz üretiminde bu sene önceki yıllara göre yaklaşık yüzde 80 rekolte düşüşü beklendiğini dile getirdi.


Bunun en büyük nedeninin ilkbahar aylarında yaşanan don olayı olduğunu ifade eden Yılmaz, "2013 rakamlarına göre normal şartlarda Kırşehir'in ceviz üretimi yaklaşık 3 bin ton. Geçen sene ilkbahar donları nedeniyle rekolte çok düşmüştü. Bu sene, geçen yıla göre biraz iyi. Ancak, yaklaşık yüzde 80 rekolte düşüşü görülüyor" dedi.


Sebahattin Yılmaz, ilkbahar geç donlarını kısmi zararlarla atlatan ceviz ağaçlarının yeşil kabuklarının temmuz ayının birinci ve ikinci haftasında irileşmelerini tamamladığını aktardı.


Besin, gübreleme ve sulamanın da önemli
Temmuzun ikinci yarısından itibaren ceviz ağaçlarında iç gelişimin başladığını ifade eden Yılmaz, bu dönemdeki besin, gübreleme ve sulamanın da önemli olduğunu belirtti.


Ağaçların bu dönemde ihtiyaç duyacakları besin, gübre ve sulamanın önceki dönemlerden itibaren düzenli bir şekilde yapılmasının önemine işaret eden Yılmaz, bu dönemi az hasarla atlatan ağaçların temmuz ayının ikinci yarısından 15 Eylül tarihine kadar geçen sürede iç gelişimini de tamamlayarak lezzetli meyvelere dönüşeceğini kaydetti.


Yılmaz, bu yıl yabancı çeşitlerin geç uyanmalarından dolayı yerlilere göre ilkbahar geç donlarından daha az etkilendiğini sözlerine ekledi.


Kaman Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül de bu yıl ceviz üretiminde geçen sene gibi olumsuzluk yaşandığını, ağaçlardaki ceviz adedinin seyrek olduğunu söyledi.


Öncül, "Geçen yıl don zararı daha fazlaydı. Neredeyse hiç ürün alamadık. Bu yıl kısmen iyi gibi ama yine de ilkbahar aylarındaki donlar ceviz ağaçlarını olumsuz etkiledi. Yüzde 70-80 arası bir üretim düşüklüğü tahmin ediliyor. Ağaçlarda tek tük ceviz görüyoruz" diye konuştu.