TÜRKİYE çok hareketli bir haftayı geride bıraktı. Önce Suruç'ta yaşanan patlama ardından polislerin şehit edilmesi ve son olarak TSK'nın terör örgütlerine yönelik kapsamlı hareketi sonrası, piyasaların gözü de Türkiye-Suriye sınırına çevrildi. Yaşanan olaylarla birlikte borsa endeksi ciddi biçimde gerilerken, dolar da 2.75 seviyesini test etti. 
YATIRIMCILAR KARARSIZ
Yatırımcılar yeni haftada piyasaların nasıl bir yol izleyeceği konusunda kararsız. Bu hafta sınır hattında yaşanacak gelişmelerin yanı sıra Türkiye ve yurtdışında açıklanacak veriler de yatırımcılar için kritik öneme sahip olacak. İşte bu hafta dikkat edimesi gerekenler...
4 MADDEDE YENİ HAFTA
1- Terörle mücadele 
Geçtiğimiz hafta içinde hem polis hem de asker, dört koldan terörist avı başlattı. Yeni haftada da bunun devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Zaten gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekse Başbakan Davutoğlu bunun sinyallerini verdi. Bu hafta içinde piyasaları en fazla etkileyecek olan şey sınırda yaşanacak gelişmeler olacak. Suriye'ye yönelik olası bir harekat ya da artan sıcak çatışmalar piyasalarda karamsar havayı artırabilir...
2- Koalisyon görüşmesi
AK Parti ile CHP arasındaki görüşme geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Çalışacakları konuları belirleyen heyetlerin bu hafta içinde yeniden bir araya gelmesi bekleniyor. Piyasalarda baz senaryo koalisyon olsa da geçtiğimiz hafta içinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın erken seçimi işaret eden açıklamaları sonrasında ibre seçime dönebilir. Bunun piyasalara etkisinin ise sınırlı olması bekleniyor.
3- Fed'in faiz kararı
Fed yetkilileri iki günlük toplantılarına salı günü başlayacak. Çarşamba günü ise faiz kararı ve sözlü yönlendirmenin yayımlanması bekleniyor. Ekonomistlerin tamamı faiz artırımı sürecinin en erken eylülde başlayacağını belirtirken, uzmanlara göre her alanda güçlü veriler gelmeden Fed'in faizleri artırması çok mümkün değil.
4- ABD büyüme verisi
ABD ekonomisinin ikinci çeyrek büyümesi perşembe günü açıklanacak. Ekonomistler ilk çeyrekte yüzde 0.2'lik daralmanın ardından yüzde 2.9'luk büyüme bekliyor. Faiz artırım kararında dikkate alınması gereken verilerin başında bu büyüye rakamı geliyor. Amerika'da ayrıca dayanıklı tüketim malı siparişleri de açıklanacak. 
Türkiye sakin
Türkiye'de ise dış ticaret dengesi, reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak. Söz konusu verilerin piyasalara etkisinin sınırlı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.


Kaynak : Akşam