Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaz ayları ve tatil sezonunda hırsızlık olaylarında artış olduğuna dikkati çekerek, "Esnaf olduğunu belgeleyemeyen, sertifikası olmayan çilingirlere evinizi teslim etmeyin" uyarısında bulundu.


Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, oda kaydı olmadan anahtar çoğaltma makineleri ile ehil olmayan kişiler tarafından anahtar çoğaltılması, hatta çilingir hizmeti verilmesinin, meslek erbablarının en büyük sıkıntısı olduğunu kaydetti.


Ustalık belgesi olmayanlara ev ve iş yerlerinin emanet edilmemesi çağrısında bulunan Palandöken, şunları kaydetti:
"İlgili olmayan iş yerlerine konulan makinelerle anahtar çoğaltan, ikinci iş olarak çilingirlik yapanlara kapı açtırmak güvenlik açısından zafiyet oluşturabilir. Bu işi ustalıkla yapan anahtarcı-çilingir esnafın oda kaydı yapılırken sabıka kaydı araştırılır. Kasa anahtarı yaptığında, evinizin kapısını açtığında tutanak tutar. İşi ehline verin. Usta eller tarafından çoğaltılmayan pek çok anahtar kilidi açmayabiliyor, hatta anahtar kilidin içindeyken anahtarın veya kilidin kırılmasına yol açıyor. Bu da hem vatandaşın maddi zarara uğramasına neden oluyor, hem de mesleğini layıkıyla icra eden oda kaydı ve ustalık belgesi olan gerçek çilingirlerin itibarının zedelenmesine yol açıyor. Halkımızın bilinçli olması lazım."


Palandöken, meslek liselerinde anahtarcılık bölümlerinin açılmasını istediklerini de anlatarak, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Teknolojik gelişmelere ve elektronik kilit sistemlerine de uyum sağlanması ve mesleğin daha da gelişmesi amacıyla meslek liselerinde 'anahtarcılık' bölümü açılmasını istiyoruz. Ayrıca çilingir esnafına sorumluluk veren Türk Ceza Kanunu'nda meslek icrasının sorumlu kişiler tarafından yapılmasını düzenleyen değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz. Böylece, özellikle anahtar çoğaltma ve çilingircilik işinin oda kaydı olmayanlar tarafından yapılması önlenecek, evlerimizin, iş yerlerimizin güvenlik açığı azalacaktır."