ABD'nin Seattle kentinde garsonlar (hatta fast-food çalışanları da dahil) bu yılın Nisan ayında saat başı ücretin minimum 15 dolar (44 TL) olmasını sağlayan yasa sonrası rahat bir nefes almıştı. Fakat bu yasanın yürürlüğe girmesi ile restoranların bahşiş uygulamasının da rafa kalkması gündemde. Çünkü müşteriler artık saatte 15 dolar kazanan garsonlara, ucuz bir yemek sonrası ekstra para ödemek istemiyor. ABD'de öğrenciler ve part-time çalışan yoksul kesimler, geçimini büyük ölçüde hesaba eklenen yüzde 15-20 arası bahşişlerle sağlıyor.
3.5 milyon nüfuslu kentteki yeni ücret uygulamasının ardından çalışanlarına gerekli zamları yapan bazı işletmeler menüdeki fiyatlarını yüzde 20 civarında artırmakla kalmadı, müşterilerin aldıkları hizmet karşılığında bahşiş vermelerine gerek kalmadığını da duyurdu.  Bu da garsonları kızdırdı...


"YENİ DÜZENLEME SAYESİNDE HERKES KAZANIYOR"
Çalışanların artan ücretlerinin fiyat artışı ile sağlandığının altını çizen işletmeler, bu artıştan dolayı müşteriyi mağdur etmemek için böyle bir uygulamaya gidildiğinin altını çizerek müşterinin cebinden çıkan paranın değişmemesi, garsonların daha yüksek ücret alması ve işletmeleri zarar etmemesi nedeniyle yeni uygulamadan herkesin kazançlı çıktığı iddiasında. Bu uygulamadan genel olarak garsonlar da memnun. Çünkü yüksek bahşiş koparmak için "sahte gülücüklerle" müşterilere şirinlik yapmak zorunda kalmayacaklarının düşünüyorlar.  


"BAHŞİŞ SEKTÖRÜN ANA MOTİVASYONU"
ABD'nin farklı bölgelerinde gelen hesabın yaklaşık 5'te 1'i üzerinden hesaplanan bahşiş bu sektörde çalışanların gelirinde önemli bir yer tutuyor. Bu miktarın ülke genelinde saat başı ortalamasının 16 ila 22 dolar olduğunun altını çizen  'Ulusal Restoranlar Birliği' sözcüsü, pek çok kişinin bahşişler yüzünden garsonluk yaptığını belirtiyor.  
ABD'de beyaz ırktan garsonların siyahi ve göçmen çalışanlara göre daha yüksek bahşiş aldığı bir araştırma sonucuyla kanıtlanmıştı. Aynı araştırmaya göre ABD'de kadın garsonların açık giysilerle servis yaptığı restoran zincirlerinde çalışan garsonların, yılda 20 bin dolardan fazla kazandığı ortaya çıktı.


TACİZİ TEŞVİK EDİYOR İDDİASI
Bahşiş veren kişilerin siyahi garsonlara beyazlara oranla daha az bahşiş verdiğini ve bu uygulamanın özellikle kadın çalışanlara tacizi teşvik ettiğini ortaya koyan araştırmalar göz öngününde bulundurulduğunda Seattle 'da başlatılan uygulamanın yaygınlaşması ülkedeki garsonlar tarafından da genel olarak olumlu karşılanıyor.