Necmi ÇİÇEKÇİ
Sektörün patronları seçim sonuçlarını gazetemize değerlendirdi.
Süleyman ÇetinsayaArtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
"Türkiye, potansiyeli son derece yüksek bir ülke. 7 Haziran öncesinde girilen seçim atmosferi ve sonrasındaki erken seçim kararıyla 2015 yılı bir anlamda da seçim yılı olarak geçti. Gerek yerli, gerekse yabancı yatırımcılar bu atmosferden etkilenerek yatırım kararlarını askıya almıştı. Ancak 1 Kasım seçimlerinde seçmenlerin yarısı istikrardan yana oyunu kullanarak kararlı bir adım attı. Bu sonuçlar ekonomide ve inşaat sektöründeki istikrarın devamlılık sağlayacağının da önemli bir göstergesi oldu. Bugünden sonra yerli ve yabancı yatırımcıların da hızla harekete geçeceği aşikar. Geçtiğimiz yıl global piyasalarda güvenli liman olarak nitelendirilen Türkiye, bu unvanını korumaya devam edecektir. Türkiye'nin önünü gerek ekonomik, gerekse stratejik atılımlar anlamında gayet açık görüyoruz. Bu seçimin tüm milletimiz adına hayırlı olmasını dilerim"
Ali Dumankaya
DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
"İstikrar çok önemli. Bu saatten sonra ekonomi konuşulacak. Normal sürece dönüş olacak. Gayrimenkul sektörü ciddi bir ivme kazanacak. Türkiye için önemli bir dönem başlıyor ve sonuçlar çok iyi olacak. Yabancı yatırımcı, ekonominin sağlıklı yürüyüp yürümediğine bakıyor. Bu saatten sonra bir olumsuzluk olmayacaktır. Dolar ve euro düşmeye başladı. Konut kredisi faizleri, bugünden sonra artmayacaktır"
Yüksel Akgül
Irmak Group Yönetim Kurulu Başkanı
"1 Kasım seçimlerinin sonucu bize gösteriyor ki; milletimiz kavga, gürültü, kararsızlık istemiyor, istikrarlı ve güçlü bir Türkiye istiyor. Bu ülkenin kendi içinde çok güçlü çarkları var. Belirsizlikler milletimizi sürekli beklemeye ve kararsızlığa itiyor. Türkiye'nin dünya ülkelerini yakalaması için bir gününü dahi bekleyerek geçirmesi söz konusu bile olmamalı. Seçmenimizin de kararı bu yönde oldu ve her iki kişiden biri oyunu istikrardan yana kullandı. Biz eminiz ki; Türkiye'nin ekonomik parametreleri istikrarlı çizgisini koruyarak yükselme trendine devam edecek. Türkiye'deki seçimleri dışarıdan takip eden çok sayıda yabancı yatırımcı bulunuyor. Bu sonuçlarla birlikte yabancı yatırımcıların da Türkiye'deki yatırım kararları hızla sonuca bağlanacaktır. Önümüzdeki yeni dönem Türkiye adına istikrarın dönemi olacaktır. Ekonomik anlamda da inşaat sektörünün gelişimi anlamında da bu dönemi son derece verimli geçireceğimizi düşünüyoruz"
Zeki Celep
İhlas Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
"Tek parti iktidarının ekonomi ve sektör açısından hayırlı olacağına inanıyoruz. Seçmenlerin yarısının tek parti iktidarından yana oyunu kullanması, milletimizin bu yöndeki kararlığının da bir göstergesi oldu. 1 Kasım sonrası siyasi ve ekonomik istikrar kalkınmayı da beraberinde getirecektir. Türkiye'nin ekonomideki yükseliş trendi bugünden sonra hız kazanarak devam edecektir. İnşaat sektörünün aktörleri olarak bizler de yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Türkiye'nin 2023 vizyonu kapsamında üzerimize düşecek her görevi de İhlas Yapı olarak yerine getirmeye hazırız. Sonuçların tüm milletimiz adına hayırlı olmasını temenni ederiz"
İnanç Kabadayı
EgeYapı Yönetim Kurulu Başkanı
"Halk istikrar dedi, yolumuza devam edeceğiz. Son 2 aydır aynı şeyi söylüyodum. Konut satışları çok yükselecek ve yeni bir rekor gelecek. İki seçim ortasındaki süreç sıkıntılıydı. Türkiye üzerinden o stres kalktı, 4 yıl ülkenin önü açık. Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü büyüyecek. Yurt dışından önemli arkadaşlarım aradı yeni yatırımlar yapacaklarını söylediler. Konut kredisi faizleri gerileyecektir ve döviz düşecek"