22. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Seraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı’nda konuşan (GAPSHOES) Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, son dönemlerde düşüşe geçen petrol fiyatlarında Rusya’nın etkili olduğunu belirtti. Şimşek konuşmasında, “Genişlemekte olan ülkeler için yani bizim gibi olan ülkeler için kolay bir dönem değil. Çünkü birçok ülke emtia satıyor. Ve oradan gelen gelirle bütçesini ekonomisini bir anlamda götürüyordu, dengeliyordu. Yakın coğrafya petrol fiyatlarının düşüşünden oldukça olumsuz etkileniyor. Bugün Rusya’da belki petrol üretim maliyeti 40 doların altında değil ama şuan fiyat onun altına indi. Bugün birçok yanı başımızdaki ülkenin petrol fiyat varsayımının bütçede belki 80-90 dolardır, 60 dolardır. Ama fiiliyatta şimdi 40 doların altında tabi bütün bunlar etkiliyor” diye konuştu.

Yakın coğrafyadaki gelişmeler nedeniyle tüm yumurtaları tek sepete koymayın” diyerek üretici ve sanayicileri uyaran Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Latin Amerika’yı bütün sıkıntılarına rağmen keşif etmemiz gerekiyor. Bizim yaklaşımımız ekonomimizin sektörel bazda ihracatımızın ürün bazında ama pazar bazında ciddi bir şekilde çeşitlendirmesi sürecini son 12 son 13 yıldır çok başarılı bir şekilde götürdük. Eminim Gaziantep’te bunu zaten bu başarıda katkısı var. Bunu daha büyük bir ölçekte başaracaktır. Onun için biz sanayicimizin yanındayız. Dediğimiz gibi önümüzdeki dönemde, az konuşup çok çalışıp çok üretim çok yatırım yapmanızı sağlayacağız. Ve bu anlamda daralan pazarlar yerine biz yeni pazar arayışlarına geçeceğiz. O pazarlar açıldığında bizim dünyadaki payımız çok daha büyümüş olacak” dedi.

Türkiye’nin tüm sorun ve sıkıntılarına rağmen temeli sağlam ve büyümekte olan bir ülke olduğunu vurgulayan Şimşek, “Bugün bütün bu olumsuz şartlara rağmen Türkiye’nin dünya ticaretindeki payı artıyor. Evet bütün dünyada ticaret küçülüyor. Yani Türkiye her şeye rağmen temeli çok sağlam bir ülke cari açık daralıyor. Türkiye’nin kamu maliyesi güçlü, bankacılık sektörü güçlü ama en önemlisi Türkiye’de siyasi istikrar var. Siyasi istikrar oldu mu karşı karşıya kaldığınız sorunları daha hızlı bir şekilde çözme kabiliyeti bulunuyor” ifadelerini kullandı.

''SONUÇLARI ÇOK AĞIR OLURDU''
Gaziantep’in Nurdağı ilçesini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Böyle bir dönemde Türkiye zayıf bir hükumetle idare edilseydi, inanın sonuçları çok ağır olurdu” dedi.

Şimşek, Nurdağı Kaymakamı Seyfullah Ordueri ve Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır’ı ziyaret ettikten sonra, AK Parti Nurdağı İlçe Başkanlığı'na geçerek partililerle bir araya geldi. Burada Nurdağı’nın seçim çalışmalarındaki başarılarından dolayı, AK Parti Nurdağı İlçe Başkanı Mehmet Bali'ye teşekkür ve tebrik belgesi verdi. Daha sonra partili kadınlarla hatıra fotoğrafı çeken Mehmet Şimşek, burada partililere seslendi. Şimşek, “Başbakanımız Nurdağı ilçesinin birinci olduğunu biliyor. Sizlerin bu güçlü destekleriyle önümüzdeki bu dört yılda inşallah, Türkiye’miz için Gaziantep için, insanlık için çok güzel hizmetlere hep beraber imza atacağız. Ben bu başarıda emeği geçen değerli ilçe başkanımız, belediye başkanımız, kadın kolları başkanımız, gençlik kolları başkanımız, ondan sonra mahalle temsilcilerimiz, muhtarlarımız, sandık görevlilerimiz, tamamını oy veren kardeşlerimiz, oy vermeyip de seçime katılan büyün kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Biz bunu bir hizmet, bir dava bilinciyle yapıyoruz. Bu hükümetin yaptığı bütün güzel hizmetlerin sonucunda ortaya çıkan hayır duasının adresi sizsiniz. Yani o ince terazide sizin sevap hanenize de çözülen her sorun yapılan her güzel hizmet sonucunda çıkan hayır duasının adresi sizlersiniz” şeklinde konuştu.

“KAYBOLMAK YOK, ASIL İŞİMİZ ŞİMDİ BAŞLIYOR”
Bu zor dönemde AK Parti hükümetinden başka hiçbir siyasi partinin bu yükün altından kalkamayacağını da sözlerine ekleyen Mehmet Şimşek, herkesin olup biteni gördüğünü ifade etti. Şimşek, “Sayenizde bu zor döneme, güçlü bir hükümetle giriyoruz. Şu Ortadoğu'da olup biteni görüyorsunuz. Terörün geldiği noktayı görüyorsunuz. Dünya ekonomisindeki sıkıntıları görüyorsunuz. Böyle bir dönemde Türkiye zayıf bir hükümetle idare edilseydi, inanın sonuçları çok ağır olurdu. Sizin bu güzel çalışmalarınız ve emeklerinizi karşılığında, çok şükür bugün Türkiye’de istikrar var. Türkiye bütün bu tehditlere karşı, bütün bu risklere karşı, strateji geliştiren ve bütün bu tehditleri bertaraf eden, güce ve yeteneğe sahip güçlü bir hükumet var. Nurdağı’na hizmet noktasında, üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Tam 20 ay oldu. Cumhuriyet dönemindeki en büyük yatırımı yaptı. Yani 100 milyon eski parayla 100 trilyon yatırım yapmış. Ama bunun devamı gelecek inşallah. Seçim bitti kaybolmak yok, asıl işimiz şimdi başlıyor” ifadelerini kullandı.
Mehmet Şimşek'in Nurdağı ilçesi ziyaretine, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu katıldı.