İran'la P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşma, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının nihai raporuyla yürürlüğe girdi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle İran'a nükleer programından dolayı uygulanan ekonomik ve mali yaptırımlar kaldırıldı.

Türkiye'deki gayrimenkul sektörü temsilcileri, ambargonun kalkmasıyla uluslararası para transferi, bankacılık işlemleri ve yatırım konusunda rahatlayacak gayrimenkul yatırımcılarının ilk adresinin Türkiye olacağını kaydediyor.

"İran ve Türkiye pazarları birbirine muhtaçtır"

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, İran ile Türkiye'nin hem sınır komşusu hem de din kardeşi olduğuna dikkati çekerek, İranlıların Türkiye'den en çok konut alan milletlerden olduğunu söyledi.

Demir, "2011, 2012 ve 2013'te İranlılara çok konut sattık ancak Suriye'de yaşanan sıkıntılar sonrası biraz durgunlaşmıştı. İranlılar, Türkiye'yi ve Türkleri çok sever. Her ne kadar Avrupa, Afrika ve Amerika da onlar için yatırım konusunda cazip gelse de İran ve Türkiye pazarları birbirine muhtaçtır" dedi.