Suriye ve Kuzey Irak'taki IŞİD-PKK hedeflerinin vurulması ile  22 şehirde yapılan operasyonları değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, kararlılık mesajları verdi. "Kimse Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletimize tehdit dili kullanmasın. Rüzgar eken, fırtına biçer" diyen Başbakan Davutoğlu özetle şunları söyledi: "Kamu düzenini bir kez tehdit ettiklerinde, onların tehdit için kullandıkları maşalar ya da aldatılmış bazı çevrelere değil, doğrudan bu tehdidi oluşturan merkeze gerekli cevabı veririz. Onun için herkesin aklını başına alma günü gelmiştir. Türkiye, demokratik bir devlet olduğu gibi hukuk devletidir ve hukuk dışına çıkan her eylem mutlaka cezalandırılacaktır. Onun için Ceylanpınar'da dolaylı ve doğrudan iltisaklı herkes gözaltına alınmıştır. Türkiye'nin bir kuralsızlar ülkesi haline dönüştürülmesine izin vermeyiz. Suriye'de üçüncü dalga ve Irak'ta da ikinci dalga operasyonları başlatma talimatı verdik. Bu operasyonlarda birinci hedefimiz, demokrasimizin korunmasıdır. Suruç katliamı Türkiye ve Türk demokrasisine yönelikti. Bunun faili IŞİD'ti. Bunu bahane ederek kaos çıkarmaya çalışan PKK'ydı. Türkiye'nin dostluğu güçlüdür. Dost ve müttefiklerimiz bir kez daha Türkiye'nin gücünden emin olmuşlardır. Türkiye'ye hasmânî düşünceleri olanlar da anlamışlardır. ABD ile bir mutabakat açıklandı. Şu ana kadar yürütülen operasyonlar bu mutabakattan bağımsız. 

SÜRECİ İSTİSMAR ETTİLER
Çözüm süreci bizim için tarihidir. 2013 Mayıs'ında Türkiye'deki silahlı unsurların Türkiye'yi terk etmesi sürecine gelinmişti. 2015'in Temmuz'undayız. Bırakın ülkeyi terk etmeyi gittikçe silahlanarak çözüm sürecini istismar eden bir yola girdiler. Bu unsurlar bir taraftan demokratik seçimlere müdahale etmeye cüret gösterdiler diğer taraftan Suriye'deki süreci kullanarak farklı üsluba yöneldiler. Çözüm sürecini istismar eden kim olursa olsun tutumumuzu açıkça ortaya koyacağız. Dün (önceki gün) uçaklarımız Kandil'i vurdu. Kim aynı mesajı vermeye kalkarsa karşılığını görecek. Bu noktasal bir operasyon değildir, bir süreçtir. 
Günlerdir, Suruç olayından bu yana bütün parti liderlerine çağrıda bulunuyorum, 'gelin beraber teröre ve şiddete karşı ortak deklarasyon yayınlayalım' diye. Olumlu cevap alabildik mi? CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'na buradan teşekkür ediyorum. Onun dışında, çağrımıza kulaklar tıkandı.

MECLİS ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANIYOR

Öte yandan Davutoğlu, CHP'nin Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmasıyla alakalı olarak, "Meclis Başkanı ile konuyu görüştük. Böyle dönemlerde TBMM nihai istişare makamıdır. Bu olağanüstü toplantı talebine olumlu yaklaşıyoruz. Grup Başkanvekillerimiz de temas halinde. Muhtemelen çarşamba günü yapılacak ve biz de Meclisimiz ile bu son operasyonlarla ilgili de bilgilendirme imkanı bulmuş olacağız" dedi. 
İsmail Sonsuz ANKARA