Olayın meydana geldiği sokağa giderek açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, "Çözüm İmralı'ya gitmekte ve Sayın Öcalan'la masaya oturmakta ve müzakerelerdedir" dedi.

Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesi bağlı Lalebey Mahallesi'nde Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri tarafından açılan hendeklerin kapatılması için operasyon başlatıldı. Hendekleri kapatmak için mahalleye giden polis, yüzü maskeli YDG-H'liler arasında silahlı çatışma çıktı. Polisin açılan ateşe karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmanın kısa sürede sona erdiği öğrenildi. Çatışmada ölen ve yaralanan olmazken, olay yerindeki ev ve işyerlerinin pencereleri ile duvarlarına mermiler isabet ettiği.Olay sonrası mahalleye giden HDP Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Edip Berk, Çağlar Demirel, Sibel Yiğitalp, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve İlçe Belediye Başkanları vatandaşlardan ve esnaftan bilgi alarak, inceleme yaptı.
AYDOĞAN: "ÇÖZÜM BARIŞTA"

İç Güvenlik paketinin bugünlere bir hazırlık olduğunu belirten Nursel Aydoğan şunları söyledi:
"Biz buradan bir kez daha hükümeti uyarmak istiyoruz. Çözüm barışta, çözüm İmralı'ya gitmekte, Sayın Öcalan ile masaya oturmakta ve müzakerelerdedir. Diyarbakır bunları hak etmiyor."dedi.
Açıklamadan sonra çatışmanın yaşandığı mahallede incelemelerini sürdüren HDP heyeti, daha sonra Lalebey Mahallesi Eşit, Özgür, Yurttaş Derneği'ni ziyaret etti.