Yücel Kayaoğlu
AK Parti, koalisyon için yaptığı araştırmada vatandaşa çözüm süreci ve PKK'ya karşı yapılan son operasyonları da sordu, çarpıcı sonuçlar aldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçen hafta il başkanları ile yaptığı toplantıda, vatandaşla, STK'larla ve toplumun her kesimleri ile daha fazla irtibat kurulmasını, yapılan bu çalışmaların haftalık olarak kendisine rapor edilmesini istedi. Bu talimat üzerine, AK Parti il yönetimleri son bir haftadır milletvekilleri ile birlikte ziyaretlere başladı. 
ARTARAK DEVAM…
Türkiye genelinde yapılan bu çalışmada ortaya çıkan ortak sonuç ise vatandaşın koalisyon kurulması yerine bir an önce erken seçime gidilmesini talep ettiği. Sahada çalışma yapan il yöneticileri ve milletvekillerinin çözüm süreci ve PKK'yla mücadeleye ilişkin edindiği izlenimler şöyle:
"Vatandaş yapılan operasyonları destekliyor ve artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Bunun yanı sıra çözüm sürecinin sürmesi isteniyor ama kamu düzeninden de kesinlikle taviz verilmemesi talep ediliyor. 
CHP ile koalisyona kesin itiraz var, MHP'nin koalisyondan uzak durması AK Parti seçmenini kızdırıyor. AK Parti tabanı koalisyonun ülkeye fayda getirmeyeceğini düşünüyor ve bir an önce erken seçime gidilmesini talep ediyor."
YÜZDE 70 DESTEK
Öte yandan, iddiaya göre Kamu Güvenliği Müsteşarlığı yetkililerinden oluşan devlet heyetinin HDP yöneticileriyle yaptığı görüşmede de bir anket gündeme geldi.  Çözüm sürecine ilişkin devletin yaptırdığı bu anketlerin sonuçlarına göre; Türkiye genelinde halkın çözüm sürecine verilen destek yüzde 70. Doğu ve Güneydoğu'da ise yüzde 90.