İsmail Sonsuz ANKARA - Türkiye, koalisyon tartışmalarına odaklanırken, MAK Danışmanlık'ın yaptığı son kamuoyu araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. 4-8 Ağustos arasında, 50 il ve 194 ilçede, 5 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmaya göre, bugün seçim olsa AK Parti tek başına iktidara geliyor. HDP oylarında ise gerileme olduğu görülüyor. Araştırmadan çıkan sonuçlar şöyle: 
Kararsızlar dağıtıldığında, AK Parti'nin oyları % 44.7'ye ulaşıyor. CHP % 25.3, MHP ise % 15.6'da kalırken, HDP % 10.7, diğer partiler ise toplamda % 3.7 alıyor.

AK Partili olduğunu söyleyen seçmenler, 'nasıl bir koalisyon en doğru olur' sorusuna, % 60 oranla 'Erken seçim yapılmalı' cevabını verdi. Yüzde 22'lik kesim MHP, yüzde 12'lik kesim de CHP ile koalisyonun doğru olacağını savundu. 
Araştırmada terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlar da soruldu. % 62'lik kesim, 'Operasyonlar zorunluluktu, yapılmasını destekliyorum' değerlendirmesinde bulundu. Yüzde 18'lik kesim 'doğru bulmuyorum' derken, yüzde 20'si de 'kararsızlığını' dile getirdi.