Irak İçişleri Bakanlığı, başkent Bağdat'ta 16 Türk işçinin, askeri uniforma giymiş maskeli kişiler tarafından kaçırıldığını duyurdu.

Uluslararası haber ajansı Reuters'a açıklama yapan Iraklı general Saad Maan da, Türk işçilerin Bağdat'ın kuzeydoğusunda bulunan Habibiya bölgesinde kaçırıldığını söyledi.

Türk işçilerin uyudukları sırada koğuşlarından zorla çıkarılarak arazi araçlarına bindirilerek bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtiliyor. Bağdat'ta kaçırılan 16 Türk işçinin Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadr mahallesinde bir spor salonunun inşaatında çalıştığı açıklandı. 

NUROL: 18 ÇALIŞANIMIZ KAÇIRILDI 

Türk şirketi Nurol İnşaat'ın yöneticisi de, "Irak'ın başkenti Bağdat'ta 18 çalışanımız kaçırıldı" açıklaması yaptı. Kaçırılan işçi sayısının 20'den fazla olduğu ancak çoğunun Türklerden oluştuğu iddia ediliyor.

KURTULMUŞ: IRAKLI YETKİLİLERLE TEMASTAYIZ

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Irak'ta 18 Türk işçinin kaçırıldığını, olayın henüz sıcak olduğunu ve Iraklı yetkililerle temasa geçildiğini söyledi. 

Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Kurtulmuş: "Bağdat'ta bir Türk müteahhitlik firmasında çalışan 18 vatandaşımız kaçırılmıştır. Irak makamlarıyla çok sıcak temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl olduğu ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bir bilgiye sahip değildir" dedi. 

BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİ DEVREDE 

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Irak güvenlik makamlarıyla Bağdat Büyükelçiliği'nin temas halinde olduğunu belirtti. Kaynaklar, kaçırılmanın olası nedenlerinin araştırıldığını ifade etti.

Türk işçilerin kim tarafından kaçırıldığı yönünde ise bir bilgi yok. 

Türkiye, ABD ile birlikte geçtiğimiz günlerde IŞİD'in Suriye'deki birçok hedefini havadan bombalamıştı. 

IŞİD 46 TÜRK'Ü REHİN ALMIŞTI 

Terör örgütü IŞİD geçtiğimiz yıl Musul'da Türk konsolosluğunu basarak 46 Türk vatandaşını 3 ay boyunca rehin almıştı. 3 ay rehin kalan 46 Türk vatandaşı zarar görmeden kurtarılmıştı.