Avrupa'da yaşayan on binlerce Türk, sabahın erken saatlerinden itibaren önünde toplanmaya başladıkları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa'nın Strazburg kentinde konuşacağı salona girmeye başladı.
Miting alanında coşkulu bekleyiş
Erdoğan'ın hitap edeceği "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" mitingi için, Almanya, Belçika, Avusturya ve İsviçre'den gelen Avrupalı Türkler programın başlaması için dakikaları sayıyor. Mitingi beklemekte olan Hayriye Kılıç, Almanya'dan geldiğini ve Cumhurbaşkanını görmek için sabırsızlandığını söyledi.
Yine Almanya'dan otobüsle geldiğini söyleyen Ahmet Atalay ise yoğun kalabalıktan çok etkilendiğini, on binlerce insanın önce vatan sevgisi sonra da Erdoğan sevgisi için salona akın ettiğini dile getirdi.
Elinde "Bir adam sevmişiz o da sensin usta" yazılı bir döviz taşıyan Hilal Erdoğan ise dövizi arkadaşıyla beraber hazırladığını tüm gece de heyecandan uyuyamadığını ifade etti.
"Düşünmeden geldim"
Tekerlikli sandalyesiyle miting alanına ilk girenler arasında yer alan 65 yaşındaki Şükran Dalgıç ise sağlık durumuna rağmen hiç düşünmeden alana geldiğini belirterek, "Dünden ilaçlarımı içtim dizlerime derman olsun diye, geceden beri heyecandan ağlıyorum sırf Cumhurbaşkanımız için, Türkiyem için buradayım" ifadelerini kullandı.
Fransa saatiyle 14:30'da başlayacak program için Fransa ve çevre ülkelerden gelen Avrupalı Türkler sabahın erken saatlerinden bu yana salon önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Erdoğan, Strazburg'daki programının ardından Brüksel'e hareket edecek. Strazburg Havalimanı'na TSİ. 15.40'ta gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Strazburg Vali Yardımcısı Dominique-Nicolas Jane, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdoğan Şerif İşcan, Türkiye'nin Strazburg Başkonsolosu Özgür Çınar ile öteki ilgililer karşıladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu da Fransa'ya geldi.