Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, 15 Aralık 2015'te  Şırnak'ın Silopi, Cizre ve 19 Aralık 2015'te ise Diyarbakır'ın Sur ilçesinde  tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu teröristlere yönelik başlatılan  operasyonların devam ettiği belirtildi.

 
Silopi'deki operasyonlarda bugüne kadar 135 bölücü terör örgütü  mensubunun etkisiz hale getirildiği vurgulanarak, bu teröristlerin önemli bir  kısmının vatandaşların ihbarı sonucu kaçarken yakalandığı kaydedildi.
 
Açıklamada, operasyonlarda 732 el yapımı patlayıcının imha edildiği,  218 barikatın kaldırıldığı ve 31 hendeğin kapatıldığı belirtilerek, "Bölücü terör  örgütünün eylem kabiliyeti sonlandırılmakla birlikte, geride kalan hendek ve  barikatların ortadan kaldırılması, el yapımı patlayıcıların temizlenmesi ve  vatandaşlarımızın güvenliğinin sağlanmasına yönelik arama ve temizleme  faaliyetlerine devam edilmektedir. Bu faaliyetin icrası hayati önemi haiz olup,  vatandaşlarımızın tehlikesiz bir ortamda huzur içinde yaşamalarına yöneliktir"  ifadelerine yer verildi.
 
Cizre'deki operasyonlarda ilçenin yüzde 67'sindeki hendek ve  barikatların kaldırıldığı, bölücü terör örgütü mensubu 308 teröristin etkisiz  hale getirildiği, bunlardan bir kısmının da vatandaşların ihbarı sonucu kaçarken  yakalandığı vurgulanan açıklamada, operasyonlarda 429 el yapımı patlayıcının imha  edildiği, 313 barikatın kaldırıldığı ve 37 hendeğin kapatıldığı belirtildi.
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden operasyonlarda ise ilçenin  yüzde 71'inde hendek ve barikatların kaldırıldığı, 58 el yapımı patlayıcının imha  edildiği, operasyonlarda bölücü terör örgütü mensubu 101 teröristin etkisiz hale  getirildiği, 59 el yapımı patlayıcının imha edildiği, 84 barikatın kaldırıldığı  ve 6 hendeğin de kapatıldığı bilgisi aktarıldı.
 
Vatandaş askere ve polise sahip çıkıyor
 
Öte yandan, askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Şırnak'ın  Silopi ve Cizre, Diyarbakır'ın da Sur ilçesinde yürütülen operasyonlarda  vatandaşlar, askere ve polise sahip çıkıyor.
 
Vatandaşların desteğinin devam ettiğini vurgulayan askeri kaynaklar,  yüzlerinde mutluluk ifadesi taşıyan vatandaşların sayılarının artığını, bunun da  güvenlik kuvvetlerini memnun ettiğini belirtti.
 
Etkisiz hale getirilen terörist sayısının ikincil, üçüncül sırada  olduğunu bildiren askeri kaynaklar, esas amaçlarının bölgede istikrarın  sağlanması ve vatandaşların normal hayatına dönmesi ve çocukların okula gitmesi  olduğunu vurguladı.
 
Teröristlerin ellerindeki silahlarla halka zulmetmesinin, yaşlı  insanları aşağılaması ve geçim darlığı çeken vatandaşlardan "sözde vergi" adı  altında haraç toplamalarının geride kaldığını ifade eden askeri kaynaklar,  güvenlik güçlerinin motivasyonunu sağlayan en önemli noktanın vatandaşların  huzuru olduğunu kaydetti.