Bu kapsamda Bakanlık ülke genelinde yaptığı denetimlerle 2015 yılında usulsüz avlanmadan dolayı 7,5 milyon TL ceza kesti.

6 Bin 949 Kişi Hakkında Yasal İşlem Yapıldı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü kaçak avcılıkla mücadele kapsamında av koruma ve kontrol çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor. Bakanlık bünyesinde görev yapan av koruma ekipleri 2015 yılında 65 bin 250 avcıyı kontrol ederek, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet eden 6 bin 949 kişi hakkında yasal işlem yaptı.
2015’te Kaçak Avcılara 7,5 Milyon TL’lik Ceza Yağdı
Yapılan işlemler sonucunda kabahatlilere yaklaşık 5 milyon 41 bin TL idari para cezasının yanı sıra, yasak avlanma ile yaban hayatında ve ekosistemde meydana gelen tahribat ve eksilme sebebiyle 2 milyon 459 bin TL tazminat cezası da uygulanarak toplamda 7,5 milyon liradan fazla ceza kesildi. Ayrıca bu dönemde 4.593 adet yaban hayvanı ile 2.047 adet araca da el koyuldu. 
Uygulanan idari para ve tazminat cezaları ile av pulu olarak da tabir edilen avlanma izin kartı satışlarından elde edilen gelirlerin, av ve yaban hayatının geliştirilmesi maksadıyla kullanıldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise böylece, buradan elde edilen gelirlerin av ve yaban hayatına katkı olarak geri dönmesinin sağlandığını ifade etti.
Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu av koruma ve kontrol faaliyetlerini hız kesmeden sürdürdüklerini de vurgulayarak “Kaçak avcılara göz açtırmıyoruz. Bu çerçevede DKMP Genel Müdürlüğü denetimlerini Orman Genel Müdürlüğü, Jandarma, Emniyet, Muhtarlar ve Fahri Av Müfettişlerinin de destekleri ile en etkin biçimde devam ettiriyor” dedi. 
Sosyal Medyadan da Sıkı Takip 
Kaçak avcılık faaliyetinde yapılan denetimlerin arasında sosyal medya da yer alıyor. Facebook ve Twitter gibi oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal ağlarda yasadışı yayınlanan av görüntülerinin tespiti yapılıyor ve kabahatliler hakkında yasal işlem uygulanıyor.  
Bu çerçevede 2015’te sosyal paylaşım sitelerinde yaklaşık 500 kişi hakkında cezai işlem uygulandı.