MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Şubat 2012’de savcı Sadrettin Sarıkaya tarafından ''Oslo görüşmeleri'' ile ilgili ifadeye çağırılmıştı. Aynı gün o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, ailesi ve yakın çevresi dışında kimsenin bilgisi olmadan önemli bir ameliyat geçirmek için hastaneye yatmıştı.
Başbakan Erdoğan evden 16.30’da çıkarken, Hakan Fidan'a sorgu daveti 16.55’te geliyordu. MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağrılmasıyla bir anda Paralel Yapı’nın buz dağının altındaki kısmı su yüzüne çıktı. Amaç; MİT Müsteşarı Fidan’a talimatı Başbakan Erdoğan’dan aldığını söyleterek Erdoğan’ı sorgulamaktı. Bunun için de Erdoğan’ın ameliyat edildiği gün harekete geçildi.
ÜLKE YANACAKTI
Gazeteci Yazar Avni Özgürel, Paralel Yapı'nın hedefinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu ifade ederek, ''O gün Hakan Fidan ifadeye gitmiş olsaydı, bugün Paralel Yapı Türkiye'yi yakacak güce kavuşacaktı. Paralel Yapı da Oslo görüşmeleri üzerinden gidip Erdoğan'a suç üstü yapmayı planlamıştı. AK Parti'yi ve Türkiye'yi dizayn etmek istediler. Ama buna Fidan da ameliyattan sonra Erdoğan da izin vermedi. Türkiye tarihinde ilk defa emniyetin özel ekipleri Beşiktaş'taki MİT binasını sardı. Eğer Fidan 'Vur emri' vermeseydi, olay daha büyüyecekti. Bu kadar bir göz karartma vardı. Paralel Yapı, o tarihte harekete geçti. Türkiye büyük bir yıkımın eşiğinden döndü'' dedi.