Davutoğlu "Biz HDP'nin tavırlarına alıştık ancak diğer partilerde aynısını yapıyorlar. CHP iftiralar üzerinden siyaset yapıyor. Ya Türkiye safında olacaklar ya da PKK ve PYD terör örgütünün yanında olacaklar." dedi... Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erzincan AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlara ilişkin, "Silopi'den sonra perşembe günü Cizre'de de beklenen sonuca ulaştık ve başarılı operasyonlar tamamlandı. Silopi'den sonra Cizre'de de bir tek çukur kalmamıştır, bir tek barikat kalmamıştır, bir tek mayın kalmamıştır. Cizre sokakları da bugün vatanın diğer sokakları gibi emniyete, huzura kavuşmuştur" dedi. 

Davutoğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi'ne samimiyetle oy vermiş vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunuyorum; kendi partinize, genel başkanınıza sorunuz, saflarını belirlesinler. Ya Türkiye Cumhuriyeti safında olacaklar ya da PKK ve PYD'nin safında, ikisi aynı anda olmaz. Sayın Kılıçdaroğlu'na bu anlamda açık ve net bir tutum alma çağrısında bulunuyorum" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, PYD'nin saldırılarıyla ilgili, "Gerçek bir etnik kıyım gerçekleştiriyor ve savaş suçu işliyor. Bunun bütün belgeleri ortada. Uluslararası kuruluşlar da bunları belgeledi. Biz, müttefik olduğuna inandığımız ABD yönetiminden bu insanlık dışı kıyıma karşı açık ve net bir tavır sergilemesini bekliyoruz. Burada açık olarak ifade ediyorum, Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit olduğunda biz Irak'ta, Kandil'de aldığımız tedbirleri Suriye'de de alır, gereken tedbirleri uygulamakta da hiç tereddüt göstermeyiz. Böyle bir mücadeleye girdiğimizde de dost ve müttefik ülkelerin yanımızda olmalarını bekleriz" dedi.

"Her türlü imkanlarımızla Halepli kardeşlerimize yardım edeceğiz" 

Davutoğlu, Rus uçaklarının bombardımanıyla ilgili, "Türkiye Halep arasındaki insani lojistik koridoru da bu güçlerce kapatılmış durumda. Bunun adı barbarlıktır, zorbalıktır, orta çağ zihniyetiyle yapılan bir savaş stratejisidir. Bu lojistik koridoru açılmazsa Halep'in kalan kısmı ve Türkiye'ye gelme imkanı bulanmayan yüz binlerce Suriyeli açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Biz her türlü imkanlarımızla Halepli kardeşlerimize yardım edeceğiz, ihtiyacı olanları alacağız ama asla Halep'in etnik kıyım yoluyla boşaltılmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

"DİSK yöneticilerini kınıyorum"

Başbakan Davutoğlu, DİSK Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde sloganlar atılmasına ilişkin, "Çalışma ve sosyal güvenlik alanında Cumhuriyet tarihinin en büyük adımları, devrim niteliğinde reformlar Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde 13 yıllık AK Parti iktidarında atıldı. Yapılamaz denilen uygulamalar, yasalar bizim dönemimizde yapıldı, geçildi. O genel kurula da bu sebeple bizzat bakanımız gitti, davet edildi. Ama utanmadan, sıkılmadan Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize yönelik seviyesiz ve alçakça sloganlar atıldı. Bunu en sert şekilde kınıyorum. O sloganlara sessiz kalan, hatta arka çıkan DİSK yöneticilerini de kınıyorum" dedi.

"Saflarını belirlesinler"

PYD ile YPG'nin terör örgütü olmadığını söyleyenin ya bölgede yaşananlar hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığı ya da art niyetli olduğunu belirten Davutoğlu, "Bu ülkenin hele hele anamuhalefet partisinin iki milletvekili böyle bir mazeret üretirlerse bu anlaşılamaz, izah edilemez. Irak'tan, Sincar üzerinden Suriye'ye terör örgütlerine sağlanan destekten ya da Kandil'de eğitilen Suriyeli teröristlerden habersiz olduğunu söyleyenler, bu gerçeği görmek istemeyenlerdir" dedi. 

Bu gerçekleri hükümet olarak defalarca kamuoyuna açıkladıklarını, açıklamaya devam edeceklerini ifade eden Davutoğlu, "Medyada bu bilgiler, delilleriyle defalarca yayınlandı. Bu, CHP adına bir skandaldır. Özellikle de CHP'yi Cumhuriyetin kurucu partisi olarak ilan ettikten sonra bu yaklaşımı sergileyenlere karşı, CHP'ye samimiyetle oy vermiş vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunuyorum, kendi partinize, genel başkanınıza sorunuz. Saflarını belirlesinler ya Türkiye Cumhuriyeti safında olacaklar ya da PKK ve PYD'nin safında, ikisi aynı anda olmaz. Sayın Kılıçdaroğlu'na da bu anlamda açık ve net bir tutum alma çağrısında bulunuyorum. Sayın Kılıçdaroğlu'nun laf kalabalığı yaparak üste çıkma çabaları, bu skandalı unutturamaz" diye konuştu.

"HDP Eş Başkanının seçim meydanlarında bu gazeteleri hedef gösterdiğini unutmayın"

"Bu doğrultuda da önceki gün Yeni Şafak ve Yeni Akit medya gruplarına molotofkokteyli ve pompalı tüfekle saldırı düzenlendi. Tabii HDP Eş Başkanının seçim meydanlarında bu gazeteleri ellerinde sallayarak hedef gösterdiğini de unutmayın. Bir kez daha Yeni Şafak ve Yeni Akit çalışanlarına, sahiplerine, medya emekçilerine geçmiş olsun diyorum. O Eş Başkan, mitinglerinde bu gazeteleri ağır sözlerle eleştirmiş, sonra da miting meydanına fırlatmıştı. Açıkça hedef gösterdiği bu gazeteler saldırıya uğradılar. 6-7 Ekim olaylarında da sorumsuz bir şekilde bu Eş Başkan halkı sokağa çağırmış, çağrısı üzerine meydana gelen olaylarda masum 50 sivil vatandaşımız hayatını kaybetmiş, gençler dördüncü katlardan sokaklara atlamışlardı. O gün de bu çağrısının sorumluluğunu üzerine almamıştı. Bugün de miting meydanlarında hedef gösterdiği gazetelerin saldırıya uğramasından herhangi bir şekilde kendisini sorumlu görmüyor." 

Davutoğlu, "Kimse Türkiye'yi herhangi başka bir ülkeyle bu anlamda karıştırmasın. Ama dikkat ediniz, o günlerde sesleri çıkanlar, Yeni Şafak, Yeni Akit gazetelerine yapılan saldırılar karşısında sükut ettiler. Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olunca demek ki böyle oluyor. Kimse algı oyunları oynamasın. Bunlara artık kimse inanmıyor. Milletimiz nezdinde bu kara propaganda amacına ulaşamıyor, ulaşamayacak" diye konuştu.

"Siz önce bir partinizi düzeltin"

Anamuhalefetin parti içindeki tartışmalardan başlarını kaldırarak arada bir kendilerine saldırdıklarını ifade eden Davutoğlu, "Zahmet buyurmayın, siz önce bir partinizi düzeltin, şu dedikodulara doyun, kongrelerinize doyun bir iyice, sonrada bir vakit ayırıp bizimle yüzleşebilirsiniz. Ama bizim size ayıracak vaktimiz yok, biz meşgulüz bizim yapacak çok işimiz var" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, MHP'de ise Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin önemli bir sağlık sorununun ardından görevi başına döndüğünü hatırlatarak, bir kez daha geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Dönmesinin ardından Bahçeli'nin yaptığı konuşmalarda MHP cephesinde bir değişikliğin olmadığını aktaran Davutoğlu, "Bu uslupla 1 Kasım'da dersinizi aldınız, bu usluba devam ederseniz millet size daha çok ders verir. Ülkenin şehirlerinde, ilçelerinde kurtarılmış bölge hayalleri görenlere karşı yürütülen operasyonlara karşı en tuhaf tepki MHP sözcülerinden geliyor. Keza birlik, huzur ve demokrasi eylem planımıza karşı da ne olup bittiğini anlamayan, sadece muhalefet etmiş olmak için muhalefet eden saygısızca bir dil kullanıyorlar. Bütün bunları milliyetçiliği, ülke sevgisini kimseye bırakmayan bir partinin temsilcileri yapıyor, yazık. Bu partilere oy veren vatandaşlarımız adına gerçekten üzülüyorum. Bizim için iki kategori vatandaşımız vardır. Biz hiç kimseyi rakip, hasım görmeyiz. Bugün yani 1 Kasım'da AK Parti'ye oy vermiş olanlar ve bir de 2019'da oy verecek olanlar" şeklinde konuştu.