Başbakan Ahmet Davutoğlu ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ortak açıklama yaptı. Stoltenberg, "NATO gemileri, Türk ve Yunan otoritelerine yardımcı olmak için Ege Denizi'nde olacak" dedi.

"NATO OLARAK TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ"

Stoltenberg, "Rusya'nın Suriye'deki varlığı bizi endişelendiriyor. Aynı zamanda NATO hava sahasını da ihlal ediyor. NATO olarak Türkiye'nin yanındayız. dedi.

NATO gemileri, Türk ve Yunan otoritelerine yardımcı olmak için Ege Denizi'nde olacak" dedi. Stoltenbeg, NATO'nun mülteci botlarını geri çevirmek gibi bir görevi olmayacağını, amaçlarının insan kaçakçılarını engellemek olduğunu belirtti.

Başbakan Davutoğlu'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRI DÜZENLİYOR"

"Önemli çalışmalar yapıyoruz. Rusya'nın Suriye'de varlığı, DAEŞ'le mücadeleyi çoktan aşmış durumda. DAEŞ'e karşı değil sivillere yönelik saldırı düzenliyor. Rusya'nın askeri varlığı DAEŞ'le mücadele için değildir.

"İKİ ÜLKE ARASINDA YAKINDA İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ OLACAK"

Bu mülteci dalgalarının önüne geçmek istiyoruz. Yakından çalışıyoruz bu süreçte. Farklı görüşler olabilir Türkiye-Yunanistan arasında. Ama NATO içerisinde önyargıyla davranmıyoruz. Türkiye ile Yunanistan arasında yakın zamanda işbirliği zirvesi olacak.

"2.7 MİLYON MÜLTECİYİ KABUL ETTİK"

Masum insanlar yer arıyorlar, geleceklerini kurmak için. Bu insanlar bizleri rahatsız etmek için ülkelerimize gelmiyorlar. Rejimden, terör örgütünden ve Rusya'nın zalim hava saldırılarından kaçarak geliyorlar. Bunu yapmaya mecbur kalıyorlar. 2.7 milyon mülteciyi kabul ettik.

"AB-TÜRKİYE ARASINDA YENİ BİR SÜREÇ BAŞLATMAK İSTİYORUZ"

Mültecilerin hayatlarına saygı göstermek istiyoruz. Bu konuda şartlarımızı koyduk. Bu noktada AB-Türkiye arasında yeni bir süreç başlatmak istiyoruz. Türkiye sınırını Ege üzerinden geçmek isteyenlerin önünü kesmek istiyoruz. Bu koordinasyon kapsamında çalışmalar yapacağız."