Genelkurmay Başkanlığından, güvenlik güçlerince dün gerçekleştirilen operasyonlarda, Şırnak'ın İdil ilçesinde 19, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ise 6 olmak üzere 25 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde önemli yurt içi olaylara ilişkin bilgi verildi. Buna göre, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde düzenlenen operasyonlarda 6 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece Sur'da etkisiz hale getirilen terörist sayısı 268'e çıktı.
Sur'da dün biri çocuk 2'si kadın toplam 14 kişi güvenlik güçlerine teslim oldu. Aramalarda, 2 av tüfeği ele geçirildi.13 el yapımı patlayıcı imha edilirken, Sur'daki operasyonlarda imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı 354'e ulaştı.
Şırnak'ın İdil ilçesinde ise dün 19 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. İlçedeki operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı toplamda 94 oldu. İdil'de, 17 el yapımı patlayıcı imha edilirken, operasyonlarda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı ise 401'e çıktı.
Güvenlik güçleri İdil'de, 8 kaleşnikof tüfek ile bu silaha ait 43 şarjör ve 267 fişek, 2 M16 tüfek ile bu silaha ait bir şarjör, tabanca, 31 el bombası, 3 el telsizi, 13 hücum yeleği, bir keskin nişancı tüfeği ile bu silaha ait 5 şarjör ve 49 fişek, 25 fünye, muhtelif ilk yardım malzemeleri, 25 litre mazot, 300 kilogram amonyum nitrat ele geçirdi.
Siirt'in Eruh ilçesinde 6 ev ve eklentisinde yapılan aramalarda, 2 otomatik av tüfeği ile 37 fişeği, 154 tabanca fişeği, bir tabanca şarjörü, bilgisayar malzemeleri ele geçirildi, 5 kişi gözaltına alındı.
Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün devam eden aramalarda bulunan 10 el yapımı patlayıcı imha edildi. Operasyonlarda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı bin 419 oldu.
Hakkari'nin Yüksekova ve Bingöl'ün Karlıova ilçelerinde, bölücü terör örgütünden kaçan birer terörist, güvenlik güçlerine teslim oldu.
Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu 5 kişi, dün güvenlik güçlerine teslim oldu. Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde, terör örgütü adına faaliyet gösteren 3 kişi yakalandı.
Van'ın İpekyolu ilçesinde de yol emniyet ve kontrol devriyesinde, "bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık etmek" suçundan bir şüpheli gözaltına alındı. Bingöl'ün Genç ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarının kullandığı 3 sığınakta muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildi.
Mardin'in Derik ilçesinde ise 2 ev ve eklentilerinde yapılan aramalarda 5 av tüfeği ve 38 tarihi madeni para bulundu.