Operasyonların sona yaklaşıldığı Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki çatışmalı bölgelerde bulunanların tahliyeleri sürüyor. Önceki gün ilçede teslim olan kişiler ile güvenlik güçleri arasında geçen konuşmalar teröristlerin hainliğini ortaya koyuyor. İşte o diyaloglar:
Erkek 1: Beni buraya getirmişlerdi babam da buraya gelip onlara dedi onu bana verin. Onlar da dedi vermiyoruz artık biz onu almışız, bizimle kalacak. Babam da kızıyor, onlar da babamı dövüyorlar. Evlere giriyorlardı fakir evlere çalıyordu telefon, falan.
Tahliye edilenlerden bir başka erkekle asker arasında geçen diyalogda şu ifadeler yer aldı:
Erkek: Epey dayattık o Remziye ablalar vardı geçen gün çıktılar. Valla gittik bir gün dedik biz çıkacağız. Bundan 2 ay önce, bir hafta bize duvar kırdırdılar. Biz niye ki bu kelimeyi söylemişiz.
Asker: Niye kaldın?
Erkek: Evlerin kapılarını kırıyorlardı ağabey, bu sefer evleri darmadağın ediyorlardı. Mesela komşuların çoğunu yakmışlardı. Ben dedim burada kalayım eve sahip çıkayım. Ondan sonra kaldım. Kaldım 18-19 gün sonra geldiler, dediler çıkacaksın biz bu evin duvarını kıracağız.
Tahliye edilenlerden bir başkası "Bana dediler çıktığın an yani yürürsen seni, hanımını, çocuğunu öldürürüz. Sıkarız arkandan" diyerek PKK'lıların kendilerini zorla tuttuğunu anlatırken, diğer bir kişiyle asker arasında şu konuşma geçti:
Erkek: Yahu korkuyorduk şimdi neden yalan atayım.
Asker: Ne yapıyorlardı?
Erkek: Mesela bize diyordu torba doldurun, torba dolduruyorduk. Mesela bize diyordu gidin bu kapıyı açın. Bakın içeride tüp falan, erzak getirin.
Bölgeden tahliye edilenler hastanelerde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifadelerine başvuruldu. Bu kişilerin sorgularının ardından adli mercilere sevk edilecekleri belirtildi.