Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Kongre Merkezi'nde, İİT 13. İslam Zirvesi Konferansı Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nın ardından gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Gün boyu süren görüşmelerde üye ülkelerin çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, dün Kıdemli Memurlar Toplantısı'nda kabul edilen sonuç bildirisi taslağının görüşüldüğünü kaydetti.

Konsey toplantısı çerçevesinde yapılan etkinliklerde Filistin sorununun da ele alındığını aktaran Mevlüt Çavuşoğlu, katılımcıların tamamının Filistin'deki işgalin sona ermesi ve bağımsız Filistin devleti kurulması yönündeki düşüncelerini, temennilerini ve desteklerini dile getirdiklerini belirtti.

Konsey toplantısında Yukarı Karabağ konusunda da bir temas grubu kurulması kararı aldıklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte kurulacak. Hatta bugün açılış konuşmamda, 'bu temas grubuna katılmak isteyen ülkeler isimlerini yazdırsın' dedik. Düğmeye bastık. İİT, Karabağ konusunda da daha kararlı olacak. Kardeş Azerbaycan'a desteğimizi kurumsal anlamda da vermiş olacağız." diye konuştu.