Çanakkale Kara Savaşları'nın 101. yılı dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve yabancı ülke temsilcilerinin katılımıyla Şehitler Abidesi'nde tören düzenlendi.

Abidedeki tören, Bakan Ünal, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan ve Yeni Zelanda Savunma Bakanı Gerry Brownlee ile davetlilerin yerlerini almasıyla başladı.

Törende ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti adına Bakan Ünal, anıta ayyıldız motifli çelenk sundu. Ardından Fransa Büyükelçisi Charles Fries, anıta çelenk koydu.

Anıtta daha önce askerler tarafından sunulan ve katılımcı 18 ülke adına hazırlanan çelenklerin yanı sıra Suriye Ulusal Koalisyonu çelengi de yer aldı.

Tören, saygı duruşu ile devam etti. Bu sırada tören kıtası tarafından saygı atışı yapıldı. Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağı çekildi.

Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından Çanakkale Cephesi'nde şehit düşen askerler için dua edildi.

TSK Mehteran Birliği'ne yabancı ilgisi
TSK Mehteran Birliği'nin konseri ise özellikle yabancı misafirlerce ilgiyle izlendi.Daha sonra tören geçişi yapıldı.Tören geçişine Türk askerlerinin yanı sıra yabancı askerler, gaziler ve Çanakkale Kara Savaşlarında şehit veren liselerin öğrencileri de katıldı.

SOLOTÜRK'ten nefes kesen gösteri
Tören geçişinin ardından Bakan Ünal ve beraberindekiler, Çanakkale Boğazı'na bakan seyir alanına geçti.

Dünyada F-16 jet uçağıyla gösteri yapabilen sayılı akrobasi timlerinden Hava Kuvvetleri Komutanlığının ekibi SOLOTÜRK'ün, Çanakkale Boğazı semalarındaki gösterisi yerli ve yabancı izleyicilerden büyük ilgi gördü.

Daha sonra Bakan Ünal ve Fransa Büyükelçisi Fries, "Şehitlik Defteri"ni imzaladı.