Kayseri Büyükşehir Belediyesi, temelden su alması nedeniyle çürümeye yüz tutan tarihi Kayseri Lisesi binasını restorasyon çalışmasıyla yıkılmaktan kurtararak Milli Mücadele Müzesi'ne dönüştürdü.

Müzenin açılış töreninde konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, kente önemli bir eser daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Müzenin Kayseri'nin marka değerine olumlu katkıları olacağına inandığını belirten Çelik,"Taş Mektep gerçekten önemli bir mimariye sahip. Böyle bir eserin gözümüzün önünde yok olup gitmesine tabii ki gönlümüz elvermezdi. Yaklaşık 11 milyon lira harcadık. Hamdolsun harcadığımıza da değdi, böyle bir eseri Kayseri'ye kazandırmış olduk. Bu yüz yıllık yapıyı tek tek elden geçirdik ve aslına uygun şekilde onardık. Modern müzecilik teknikleriyle, görsel ve işitsel olarak tüm değerleri gün yüzüne çıkarttık. Bu müzemizin iki ana teması var. Birisi milli mücadele, diğeri eğitim teması. Her iki konuyu da burada detaylı şekilde anlatmaya çalıştık."şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından müzenin açılış kurdelesi Kayseri Valisi Orhan Düzgün, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Mustafa Çelik ve diğer davetlilerin katılımıyla kesildi.