Su Temini Projesi'nin deniz geçişinin tamamlanması dolayısıyla günübirliğine KKTC'ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu tarafından kabul edildi. Eroğlu, kabulün ardından KKTC Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu ile görüştü. KKTC Başbakanı Kalyoncu kabulde, yoğun çalışmalar sonucu KKTC'ye taşınacak suyun doğru kullanılması gerektiğini vurguladı. Hükümet olarak üstlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını dile getiren Kalyoncu, su yönetimi konusunda yasa çalışması olduğunu, kısa sürede de tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Kabullerde konuşan Eroğlu da, asrın projesi olarak bilinen su boru hattının döşenmesinin son aşamasına gelinmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, suyun yönetimi konusunun çok acil sonlandırılması gerektiğini kaydetti.
Suyun dağıtımı konusunda Türkiye ve KKTC'den oluşan heyetlerin daha önceleri de sürekli bir araya gelerek çalışmalar yaptığını dile getiren Eroğlu, görüşmeler neticesinde bir sözleşme ve protokol olduğunu, buna ek olarak da bir anlaşmanın var olduğunu belirtti. Bu çerçevede hazırlanıp gönderilen yazının gereğinin yapılmasını talep eden Eroğlu, suyun işletmesinde hata olmaması gerektiğini kaydetti. Eroğlu, yakında testlere başlanacağını ve Lefkoşa'ya en kısa zamanda suyun akmasının sağlanacak olmasında duydukları memnuniyeti de belirtti.
"TÜRKİYE'DEN SU GELMESİNİN MİLAT"
KKTC Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu da, KKTC'ye Türkiye'den su gelmesinin "milat" olduğunu dile getirerek, doğal kaynakların kısıtlı olduğu adada su kaynaklarında sıkıntı yaşandığını kaydetti. Türkiye'den gelecek suyun bir damlasının bile harcanmaması gerektiğini vurgulayan Sennaroğlu, gelecek suyun olası bir çözümden sonra da paylaşılacağının konuşulduğunu ifade ederek, suyun barış suyu olmasını temenni etti.