Başbakan Davutoğlu, CHP ve MHP'nin Genel Başkan Yardımcıları ve Grup Başkanvekillerinden isimlerin yer aldığı kişilere bakanlık teklifini iletecek.

Yeni Şafak yazarı abdülkadir selvi, seçim hükümeti için kolları sıvayan Başbakan Davutoğlu'nun muhalefet partilerinden kimlere bakanlık teklif götüreceğini kaleme aldı.

Seçim hükümetinde olmayı "ahlaksız teklif" ve "karaktersizlik" olarak gören muhalefete karşı Davutoğlu, yasa gereği teklifini sunacak. Peki Davutoğlu kimlere teklif götürek?  İktidar partisine yakın isimlerden Abdülkadir Selvi, merak edilen konuyla ilgili edindiği bilgileri köşesinde paylaştı:

YAZILI TEKLİF

"Meclis Başkanlığı'nın oranları bildirmesinin ardından dün akşam itibariyle Başbakan Ahmet Davutoğlu, 63. hükümette bakan olarak yer almasını istediği isimlere yazılı olarak bakanlık teklifini iletecek.

Gün boyu tartışılan bir konu vardı. CHP ve MHP hükümete girmeyeceğini ilan ettiğine göre, bu partilere bakanlık önerisi neden yapıldı? Bunu CHP ve MHP'nin içişlerine müdahale olarak görenler de çıktı, partilerin içini karıştırmaya yönelik bir manevra olarak değerlendirenler de. Başbakan Davutoğlu bunun yanıtını verdi.

CEVAP İÇİN 24-36 SAAT SÜRE

"Milletvekillerine teklif yapmazsam, Anayasa Mahkemesi'ne gideceği kanaatindeyim"
O nedenle muhalefet milletvekillerine teklif "Yazılı" olarak yapılacak. Resmi kayıtlara girmesi açısından. Anayasa gereği seçim hükümetinin 5 günde kurulabilmesi için, bakanlık teklif edilecek isimlere cevaplarını vermesi için, 24-36 saat arasında bir süre tanınacak.

CHP VE MHP'NİN GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI VE GRUP BAŞKANVEKİLLERİNE TEKLİF GÖTÜRÜLECEK

Muhalefet milletvekillerine bakanlık teklifi yazılı olarak iletilecek. CHP ve MHP'den kimlere iletilecek? Ak Parti, MHP ile ya da CHP ile koalisyon yapsa kimlerin bakan olma ihtimali varsa onlara yapılacak. CHP ve MHP'nin Genel Başkan Yardımcıları ve Grup Başkanvekillerinden isimlerin yer aldığı kişilere bakanlık teklifi iletilecek. Hükümette 4 Başbakan Yardımcısı yer alıyor. İkisi AK Parti'ye kaldı, ikisi muhalefete ayrıldı. Biri CHP'ye diğeri MHP'ye teklif edildi. HDP'den ise " Türkiye ortalaması"nı yansıtan isimler tercih edildi. Onlar bu teklifi reddederse ne yapılacak? Başbakan açıkladı. "Önce muhalif partililere teklif yaparım, sonra bağımsızlara giderim"

CHP ve MHP'den boşalan yerlere Bakanlıkların müsteşarları ile bakan yardımcılarının atanması bekleniyor."

Davutoğlu'nun teklif götürmeyi düşündüğü CHP ve MHP'de genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekilleri görevinde kimler var? İşte o isimler:

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI

Veli Ağbaba
Yakup Akkaya
Süleyman Sencer Ayata
Mehmet Bekaroğlu
Kadri Enis Berberoğlu
Tekin Bingöl
Seyhan Erdoğdu
Ercan Karakaş
Haluk Koç
Murat Özçelik
Faik Öztrak
Selin Sayek Böke
Mustafa Sezgin Tanrıkulu
Bülent Tezcan

CHP GRUP BAŞKANVEKİLLERİ

Akif Hamzaçebi
Engin Altay
Levent Gök

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI

Şefkat Çetin
Ahmet Kenan Tanrıkulu
Atilla Kaya
Celal Adan
Semih Yalçın
Emin Haluk Ayhan
Mevlüt Karakaya
Ayhan Öztürk
Sadir Durmaz
Tuğrul Türkeş
Ruhsar Demirel
Zühal Topçu

MHP GRUP BAŞKANVEKİLLERİ

Oktay Vural
Mehmet Günal