İşte Eski Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın konuşmasının satır başları:
 
- Sayın Başbakanımızın istişarelerini yaptığı bir çok kişi arasında akil insanlar var delegeler, il başkanları, gençlik kolları var.
 
- Sayın Cumhurbaşkanımızın şu an görevi gereği objektif olması ve her partiye eşit mesafede olmasından dolayı  tavsiyelerde bulunması son derece tabiidir.
 
- Ben istişarelerin sınırının farklı noktalara dayandırılmış olmasını doğru bulmuyorum. Bunları daha önceden de konuştuk. Sayın Cumhurbaşkanımız şu anki konumu gereği devletin başı olarak bütün yetkilerini iyi kullanmaktadır. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasi görüşünün olmadığı anlamına gelmez.
 
- Anayasal sınırla alakalı sayın Cumhurbaşkanımız yetki açılımına girmediğini belirtti. Şunu bilmemeiz lazım hiç bir insan zinini beynini askıya alamaz. Ama Anayasal bütün sınırların içerisinde kalmak kaydıyla bunu yapar. Sayın Cumhurbaşkanımızın benim hiçbir siyasi görüşüm yoktur demesi beklenemez.
 
- Halkın oylarında oy almış cumhurbaşkanımızı içine sindireremeyen insanlar var. Ama bunu kabul edecekler kabullenmekte zorluk çekecekler ama inanacaklar
 
TEK BAŞIMIZA KATILACAĞIZ
 
-AK Parti olarak 1 Kasım seçimlerine tek başımıza katılacağız
 
-AK Parti'ye 3 Kasım'daki seçimden sonra sürekli ömür biçilmiştir. 1 Mart tezkeresinden 27 Nisan e-bildirilerine, vesayetlere kadar yaklaşık 25 temel başlıkta AK Parti'ye ömür biçildi. Ancak genel Başkanımız, şimdiki Cumhurbaşkanımız her defasında bir şey söyledi: "Hiçbir vesayet kabul etmiyoruz, varsa söyleyeceği vatandaş bize sandıkta söyler." Her seçim sonunda da kaybedenler farklı yorum yaptılar. Biz 7 haziran seçimlerinde hiçbir gerekçe ardına saklanmadık.
Dışarıdan oylarla ve 13 yıllık AK Parti iktidarında herhangi birşey söyleyemeyenler şimdi parti içinde klikleşme söylemleriyle partiyi küçültmeye çalışıyorlar. Seçimle küçültemeyenler AK Parti'yi böyle küçültmeye çalışıyorlar.
 
-MKYK ile ilgili çok yorum yapıldı. Şunlar gitti bunlar geldi diye. Gelen kişi de AK Partili, o arkadaşlarımız da AK Parti ye hizmet etmiş kişiler. Bu bir görev değişimidir, bayrak değişimidir. Biz başka bir partiden MKYK üyesi almadık ki. İnsanların mizaçları kabiliyetleri farklı olabilir. Bizim tek bir davamız var AK Parti ile birlikte bu ülkeyi kalkındırma davasıdır. İsimlerin bu davanın ardından olduğu unutulmamalıdır.
 
-Vatandaşın oyunu sandıkta değerli kılan bir partiyiz. Hiçbir iktidar farklı vesayetlerin gölgesinde bu cümleyi kullanamamıştır. Dağdaki çoban, göbeğini kaşıyan adam gibi itham ve yakıştırmalara rağmen bir tek şeyi ön plana çıkardık; 'insanların oyunun eşit olması' ve bunu sürekli ön planan çıkardık.
 
AK PARTİ MESAJI ALMIŞTIR
 
Yüzde 42 oy ile piyasada seçimi kaybetmiş bir AK Parti imajı oluşturulmaya çalışıldı. Ancak seçimleri kazandığı algısı için çalışılan part ile AK Parti arasında büyük oy farkı vardır. Çok kritik milletvekilerine tahvil olacak oyların kırılma oluşturduğu iller oldu. 7 Haziran seçiminde AK Parti oyunu azaltmış ve bununla ilgili mesajı da almıştır. 
 
-AK Parti'nin bütün yönleriyle beraber Türkiye'yi kalkındıracak bir yapı olarak korunması her şeyden önemlidir. Partinin birlik ve beraberliğinin korunması ile AK Parti'nin bir endişesi yok. Dışarıdakilerin söylemlerinin de etkili olmayacağını düşünüyorum.
 
-Bu ülkeyi yönetmek sorumluluğunu omuzlarında hissedenlerin yapacağı şekilde meydanlara çıkacağız. İktidar olma riski olmayan partilerin söyleyeceği cümlelerin bizimkilerden ayrıştırılması gerekiyor. 13 yıllık iktidar tecrübesi ve kurumsal hafızası ile beraber AK Parti yapacaklarıın yine gerçekçi bir dille aktaracak. Eğer AK Parti menfaatleriyle ülke menfaatleri çaıkışıyorsa tercih edeceğimiz ülkenin menfaatleridir. AK Parti'nin menfaatleriyle ülkenin menfaatleri hemen hemen her konuda örtüşmektedir. Söylenenler popülizm içermeyecek, vatandaşa şeffaf davranmamızı etkilmeyecek, prensibimiz devam edecektir.
 
Yıldız, nereden aday olacaksınız sorusuna "Bizler kendimizle alakalı konularda o kadar rahat konuşmayız. Şu an ülkemizin içinde bulunduğu durum bizlerin nereden aday olacağından, aday olup olmayacağımızdan daha önemlidir" dedi.