Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada "Sadece Rusya'nın son 25 yılı içerisinde değişik yalanları ortaya çıkmıştır, dolayısıyla IŞID'den pertol aldığımız iddiası yalandır. Artık açık bir dünyada yaşıyoruz, iletişim son derece açık ve şeffaf bir durumda. Suriye ve Türkiye sınırı gözler önünde. Böyle bir şey olabilir mi? Rusya propaganda makinasını çalıştırmaya çalışıyor. Kimse Türkiye'yi yalanlarla, iftiralarla böyle bir resmin içerisine koyamaz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ilk açıklamaları...

AZERBAYCAN'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNUYORUZ

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin yanısıra Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan bir projenin en önemli ayağı. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum projeleri enerji bağlamında Türkiye-Azerbaycan ilişkilerin ayrılmazlığını gösteren bir projedir. Azerbaycan bütün topraklarıyla uluslararası hukuk açısından bütün topraklarına kavuşana kadar Türkiye yanında yer alacaktır. Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan, Türkiye-Azerbaycan-İran mekanizmaları büyük ölçekli mekanizmaların güzel örneğini teşkil ediyor. Bu ziyarette yeni projeler bağlamında atacağımız adımları gözden geçireceğiz ve uluslararası meseleleri ele alacağız. Sayın Aliyev'le görüşeceğiz.

AZERBAYCAN'LA İLİŞKİLERİMİZ RUSYA'DAN BAĞIMSIZDIR

Türkiye'nin entegre bir enerji politikası var. Azerbaycan'la yürüttüğümüz enerji işbirliği Rusya'yla ilişkilerimiz ilişkilerden bağımsız olarak devam ediyor. Yeni konjonktürde de hem yaşananları hem sayın Aliyev'le kapsamlı bir şekilde istişare edeceğiz. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki enerji işbirliğinin artması yönünde çalışmalar yapacağız. Enerji işbirliğimiz çok boyutlu olarak devam edecektir. Rusya ile olan ilişkilerimizden bağımsız olarak Azerbaycan ilişkilerimiz gelişmiştir, gelişecektir. İki ülke arasındaki enerji işbirliği en önemli konularımızdan biri olacaktır. 

RUSYA SOVYETİK PROPAGANDA YALANLARINA GERİ DÖNDÜ

ABD'den bizi teyid eden açıklamalar geldi. Rus basınında ve Rus yetkililerince yapılan açıklamalar bana gençliğimi hatırlatıyor. Soğuk savaş döneminde Rus palavra makinası gibi önce ortaya atılır sonra kendileri de inanırlardır. Unuttuğumuzu zannettiğimiz Sovyetik özellikler birer birer ortaya çıkıyor. doğrudan kendi alanlarında olmayan konularda savaşlara girmek, yayılmacı bir  şekilde komşu ülkelerle sorunlar yaşamak ve nihayet propaganda makinasını çalıştırmak. Bu eski gelenek tekrar kendini gösterdi. Bu sovyetik makinasının yalanlarına kimse itibar etmesin. O dönemlerde iletişimin zayıf olduğu dönemlerde bu yalanları üretmek ve etkide bulunmasını beklemek mümkün olabilirdi. Şimdi Suriye Türkiye sınırı bütün dünya tarafından gözlenen bir yer. Biz DEAŞ'tan petrol alıp satacağız bunun olması mümkün değildir. 

KİMSE TÜRKİYE'Yİ YANLIŞ BİR RESMİN İÇİNE KOYAMAZ

Bugün çok sayıda ülkede uçuş yaptığı, insansız hava uçakların bölgede uçuş yaptığı bir dünyadayız. Etik olarak Türkiye bunu yapmadı ve yapmaz da. Ellerinde bir bilgi var mı, yok. Bunun dışında DEAŞ'ın Suriye rejimiyle girdiği kirli ilişkiler ve sivil halka yönelik katliamlar konusunda onlarca delil var. Bugün Suriye rejimine destek verenler aynı zamanda DEAŞ'a destek verenlerdir. Suriye rejimi varoldukça bu tür terör odakları gelişecektir. Biz DEAŞ'ın barbarca katliamları karşısında ilk kararı alan ve ilk operasyonu yapan ülkeyiz. Kimse Türkiye'yi bu tür yalan ve iftiralarla yanlış bir resmin içine koyamaz. 

SURİYE SINIRINI TÜMÜYLE KAPALI TUTMAK AHLAKİ DEĞİL

Türkiye Suriye sınırını krizin çıktığı ilk andan itibaren açmıştır. Birincisi sınırlarınız mültecilere açık tuttuk. Bizim vicdanımız bunu söylüyor. Terörist geçişlere kapalı tutacaksınız. Suriye sınırını tümüyle kapalı tutmak olabileek bir proje olarak gündeme gelir ama o zaman mültecilerin geçişlerini ne yapacaksınız? 911 km.de bizim ahlaki sorumluluğumuz var mültecileri almak, stratejik sorumluluğumuz var güvenliği almak. Bu sınırın kontrol altında tutulması için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. Karşı tarafta siyasi otoritenin olmadığı bir sınırı korumaktan daha zor iş yoktur. ABD'nin Meksika sınırına bakın. AB sınırlarına yönelen mülteci akınlarına dur demesi mümkün olabiliyor mu? 

RUSYA AZZAZ'I BOMBALAYACAĞINI RAKKA'YI BOMBALASIN

Şu anda 98 km. kadar bir sınırımız DEAŞ kontrolünde gözüküyor. Sinyal sistemleri ile kontroller sağlanıyor ama bu 98 km. için her türlü çalışmayı sürdürüyoruz. Rusya'nın hava operasyonu açık bir şekilde DEAŞ'a karşı mücadele etmekte olan muhalefete karşı yapılmış operasyondur. Rusya muhalefetin elindeki Azzaz'ı bombalamaktansa gidip Rakka'yı ve DEAŞ üslerine operasyon yapsın. Önümüzdeki dönemde DEAŞ'ın sınırlarımızdan tümüyle atılması için her türlü çalışma yapılmaktadır. İngiltere'nin aldığı bu yönde önemli bir karardır. Ayrıca NATO Dışişleri Bakanlığı toplantısında Türkiye ile işbirliğini gösterecek şekilde hava gücünü göndermeleri daha etkin mücadele edileceğini göstermektedir.