Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün bir dizi açılışı gerçekleştirmek üzere Burdur’daydı. Erdoğan toplu açılışta Burdurlu vatandaşlara hitap etti. Cumhurbaşkanı’nın gündeminde AYM’nin ‘hak ihlali’ kararı, paralel yapı ve Güney Doğu’daki gelişmeler vardı. Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:
OPERASYONLAR: “Şimdi birileri Güneydoğu’da; Diyarbakır, Hakkari, Mardin ve Şırnak’taki operasyonları sürekli istismar yapıyorlar. Buradan sesleniyorum Osmanlı İnebahtı’da bir yenilgi yaşamıştı ve o yenilgi zamanında komutan üzgündü. Fakat Sokullu oradan bir gürledi ve “Paşa sen bu devleti ne sanırsın? O yelkenlerin direklerini gümüşten o yelkenlerini atlastan yaparak yolumuza devam ederiz” dedi. Hükümetimiz şu anda bakanları ve memurları görevlendirdi ve direkleri gümüşten yelkenleri de atlastan yapmak için plan yapıyoruz. O yıkımların olduğu yerler daha modern olarak kısa zamanda inşallah yapağız. O leş kargalarına yeni düzenle birlikte gerekli cevap verilecektir.1 yıl içinde bir kısmı yapılacak ve yeni bir güneydoğu yapılacaktır. Birliğimizi kaybetmeyelim ”
‘PARALEL’E:: Devlet içinde devlet yok. Yok böyle bir şey bunlar sahtekar ve cambaz. Bakın bütün hileleri ortaya çıkıyor. Basın hürriyetiymiş. Düşününki gazeteleri var suçüstü yakalanıyorlar emniyet görevlileri oraya girecek, toplamışlar başı açık, kapalı kardeşlerimizi, bariyer yaptılar. O başı örtülü açık kardeşlerimizi de Güneydoğu’da PKK ile sırt sırta getirdiler. Bunları gözümle görünce yazıklar olsun dedim. Ne günlere kaldık. Gazetelere emniyet girdi ve ne makine ne bilgisayar kalmamış hepsini götürmüşler. Ne yaparsanız yapın kaçamayacaksınız. Bunların inlerine gireceğiz demiştim girdik mi? Girmeye devam ediyor muyuz? 
KILIÇDAROĞLU’NA:  Ana muhalefetin başındaki adam çıkıyor bana ‘diktatör bozuntusu’ diyor. Bu nasıl bir terbiyedir, sen nasıl böyle bir ifadeyi kullanıyorsun. Değerli kardeşlerim bunlardan bir şey olmaz bunlar bu ülkede siyaset yapamaz. Tutturmuşlar biz başkanlık istemiyoruz, şimdi dert başka, onlar şunu görüyor bu millet bizden başkan çıkarmaz diyorlar ondan dolayı da dertsiz başımızı derse sokmayalım hiç olmazsa parlamentoya girelim diyorlar dertleri bu. Bütün bunlarla beraber biri masadan kaçıyor öteki o yoksa ben de kalmam diyor, çocuk oyuncağı mı bu, yeni anayasadan milletimizin geleceğine ışık tutacak bir netice alırız.” 
Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ndeki ödül töreninde de şunları söyledi: “Kalemini işgal kuvvetlerinin emrine verenler o gün de vardı, televizyon ekranlarından, gazete köşelerinden NATO’ya, Avrupa Birliği’ne, şu veya bu ülkeye yalvaran müstemlekecilere bugün de şahit oluyoruz. Aradan yaklaşık 100 yıl geçse de bu zihniyet değişmemiştir. Birileri, taşeronluk yapmayı, başka ülkelerin nüfuz ajanı olmayı, bize gazetecilik, akademisyenlik, ilericilik diye yutturmaya çalışıyorlar.”

AYM’ye çok kırgınım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında MİT tırlarına ait görüntüleri ifşa eden Can Dündar ve Erdem Gül için Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararını da sert sözlerle tenkit etti. Erdoğan şöyle konuştu: “Bir gazetede figüranlık yapmaya kalkınca sorumluları adalete hesap vermek zorunda kaldı. Ama Anayasa Mahkemesi anayasayı hiçe sayarak bireysel başvuru hakkıyla ilgisi olmayan bir karar verdi. Üstelik yine hukuka aykırı bir şekilde günler sonra gerekçeyi açıkladı. Sayın başkan bana daha önceleri bizzat kendisi ‘Gerekçeyi açıklamadan asla karar açıklamayız! diye söylemişti. Şimdi ben bu olayı yaşayınca gerçekten çok üzüldüm; Buradan söylüyorum çok kırgınım. Niye o makamda olana dürüstlük yakışır da onun için. Bu kurum son dönemde Türkiye’ye yönelik en büyük saldırılardan birinin somut örneği olan konuda ülkesi aleyhine karar almaktan çekinmemiştir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 
tarafından fahri doktora unvanı verildi, üzerinde annesinin ve kendisinin yer aldığı mermerden yapılmış tablo sunuldu.