Sivilcelerden Kurtulun

Hayatımızın her döneminde bizleri bazen zor durumda bırakabilen sivilceler, özellikle ergenlik dönemlerinde oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Sivilce oluşumunun sebebi tüketilen yiyecek içeceklerden, kullanılan sabunlar, beslenme ve uyku düzenindeki aksaklıklar olabiliyor. Sivilceleri hafifletmek, kızarıkları ve şişlikleri önlemek adına birçok kozmetik veya medikal ürün de kullanmak mümkün olabilir ancak bunların daha sonra iz bırakma veya cilde yarayacağı yerde daha kötü sonuçlar ortaya çıkarmaması için, uzmanlara danışmakta yarar vardır. Strese bağlı olarak, kadınların regl dönemleri öncesi, yağlanma olan kısımlarda belli zamanlarla sivilce çıkması normal bir durumdur ancak kişiler isterlerse bunları maskeler, kremler veya tonikler yardımıyla kontrol altına alabilirler.

Akne dediğimiz, sivilceler kadar masum ve kolay iyileşme göstermeyen, içi iltihap doru yaracıklar için bu maske kullanımları doktor kontrolünde yapılmalıdır. Çünkü aknelere daha ciddi ve tıbbi yöntemler kullanılarak geçirildiğinde daha sağlıklı ve kalıcı çözümler sunacaktır. Ancak belli dönemlerde cildin yağına veya günlük stresten ötürü oluşabilen sivilceler için düzenli maske ve cilt temizleyici ürünleri kullanmak ciddi derecede faydalı olabilecektir. Sivilce oluşumuna sebep olan şey, ciltteki siyah noktalardır. Cildin yağlanması ve gözeneklerin kapanmasıyla oluşan siyah noktalar giderildiğinde sivilce problemi de kolayca önlenebilecek bir şekilde giderilecektir. Bu yüzden siyah noktaları gidermek için ilk kullanılan ürün peeling ürünleri ve siyah nokta temizleyici tonikler olmalıdır. Her sabah veya akşam, cilt kuruluğuna göre de değişiklik gösteren kullanım sıklığında, yüzünüzü bu ürünlerle silmek veya yıkamak, yapacağınız sivilce maskelerini daha etkili hale getirecektir.

Cildin yağ dengesini ayarlamaya yardımcı olan tonik ve jel kremlerden sonra haftada birkaç kere uygulanabilecek ki bu uygulama sıklığı da cildin yağ durumuna göre değişiklik göstermektedir, sivilce maskeleri uygulanabilir. Bu maskeleri ister eczaneler veya kozmetik ürünleri satan mağazalardan satın alabilirsiniz, isterseniz de evde bitki, meyve ve birkaç ürünün karışımını oluşturarak kendiniz de doğal ürünler hazırlayabilirsiniz.

Sivilce Maskesi

Evde rahatça uygulanabilen ve deneyenler tarafından oldukça etkili olduğu söylenen sivilce maskeleri kısa sürede düzenli kullanımda etkisini gösterecektir. Evde sivilce maskesi hazırlamak için gereken maddeler ise;

- Bir çay kaşığı beyaz kil,
- Bir çay kaşığı limon suyu,
- Bir adet aspirin.

Bu üçlünün karışımı sayesinde, aspirin içindeki salisilik asit cilde iyi gelecek, limon suyu antibakteriyel özellik sağlayacak ve kil cildi yatıştırıp rahatlatacaktır. 4 gün boyunca kullanılması durumunda, maske etkisini kolayca gösterebilecektir.

Bu bir ilandır