Gözde İzmir Hastanesi doktorlarından Dahiliye Uzmanı Dr. Gökhan Akgül, kışın çok sık görülen ve halk arasında nezle, grip olarak bilinen soğuk algınlığı hastalıkları hakkında önemli bilgiler aktardı. Soğuktan korunmanın önemli olduğunu ifade eden Akgül, soğuk algınlığı hastalıklarının bazı kişilerde zatürreye yol açabileceğini söyledi. Hastalığın nasıl ortaya çıktığını ve korunma yollarını anlatan Dr. Akgül, "Soğuk algınlığı, özellikle çocuklar ve yaşlılarda ortaya çıkan grip ve nezle olarak bildiğimiz ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve öksürük gibi şikayetlerin seyrettiği bir hastalıktır. Hastalık akciğerleri etkileyen ağır tablolara kadar gidebilir. Bu rahatsızlık, çocuklar ya da kalp ve şeker hastalarında, 65 yaş üstü kişilerde zatürreye kadar varabilir" diye konuştu.

KENDİNİZİ SOĞUKTAN KORUYUN
“Salgının olduğu dönemlerde kanser ve şeker hastalarının maske takması gerekli” diyen ve hava kirliliğinin yüksek olduğu havalarda bu rahatsızlığı olan hastalara dışarı çıkmamaları konusunda uyaran Dr. Gökhan Akgül şunları söyledi:
“Özellikle risk grubundaki çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı olanların soğuktan kendilerini korumaları gerekiyor. Giyim tarzlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Çok fazla soğuyup terlemeyi önermiyoruz. Bir anda üşüyüp terleme bağışıklık dengesini bozarak virüse yakalanmayı hızlandırabiliyor. Bağışıklık sistemi düşük olan çocuk, yaşlı, kalp ve kanser hastaları grip aşısı yaptırmasında büyük fayda var. Bol C vitamini ve sıvı tüketilmesini öneriyorum. Hastalığa yakalandığımızda mutlaka istirahat edilmeli. Bunlar viritük hastalıklar olduğundan bu hastalıkların antibiyotik tedavisi yok. Yaşlı hastaların soğuk algınlığı durumunda hemen doktora başvurmalarını öneriyoruz. Çünkü hastalık çok hızlı ilerleyebiliyor."