Apple'ın 9 Eylül'de tanıtması beklenen yeni iPhone modellerinde kamera konusunda Samsung ve Sony'nin benzer modelleri ile rekabette geri kalmamak için bazı geliştirmeler yapacağı iddia ediliyor. 
Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddialara göre, iPhone 6'da 8 megapiksellik bir kameraya yer veren Apple'ın yeni modelleri 12 megapiksellik kamera ile raflardaki yerini alacak. 
Sektördeki en ciddi rakipleri Sony Xperia'nın 20.7,  Samsung'un Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge'in 16 megapiksellik kamerası olduğu göz önünde bulundurulduğunda hala rakiplerinin gerisinde olan Apple'ın bu hamle ile aradaki farkı kapatmayı planladığı belirtiliyor. 
Sıklıkla dile getirilen başka bir iddiaya göre, yeni model Force Touch özelliği ile raflardaki yerini alacak. Farklı dokunuşları algılayabilen ve bu sayede kullanıcının komutlarını yerine getiren Force Touch'ın iPhone 6s'in haricinde yeni nesil iPad modellerinde de bulunabileceği düşünülüyor.  
Apple'ın yeni akıllı telefon modelleri iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ı 9 Eylül'de tanıtması ve lansman tarihinden yaklaşık bir ay sonra piyasaya sürmesi bekleniyor.