Messenger’ın yeni tasarımı neredeyse tüm uygulama ve grafiklerde internet dünyasını kasıp kavuran bir tasarım akımı, adıda materyal dizayn trendi. Daha vektörler ve daha basit grafikler olmasına rağmen kullanıcı deneyimini üst seviyelerde tutan bu akım, bir çok uygulama tarafından sıklıkla tercih edilen tasarım trendlerinden birisi aynı zamanda. Daha flat ve daha işlevsel olduğu bilinen bu tasarıma sonunda Android platformunda rastlıyoruz.Öyleyse şimdi Messenger’ın yeni tasarımına, Android platformunda “Merhaba” diyelim.

messenger-old

Facebook, Twitter, Google gibi bir çok ünlü isim ve markaların yanı sıra, dijital medyada da neredeyse tüm işletmeler ve web siteleri için olmazsa olmazlardan materyal dizayn içerikler. Hatta bir çok uygulamada da yer alıyor.

facebook-messenger-android

Peki neden daha işlevsel?
Bildiğiniz üzere internet ortamında sürekli olarak bir çok gelişmeler meydana geliyor. Bu gelişmeleri anlık olarak takip etmek oldukça zor. Dolayısıyla bunlara ayak uydurabilmekte hayli zor. İşte tam da bu noktada sitelerin, uygulamaların veya bir çok arayüzün kullanıcı deneyimini artırmak ve işlemlerini hızlandırmak amacıyla son kullanıcı faktörü adı verilen bir teknik ile, her bilgisayar ve internet bilgisine sahip kişilere uygun tasarımlar geliştirilmiş oluyor. Messenger yeni tasarımıyla da son derece işlevsel ve son kullanıcı faktörüne bağlı kalınmış bir arayüze kavuşmuş oldu. Tüm kullanıcıları tarafından da beğeni toplayan Messenger’ın yeni tasarımı, tam puan almayı başardı.