Çin'in Hubei eyaletinin Xiantao şehrinde yaşayan 45 yaşındaki Zhang isimli adam, ilk kez 2012 yılının ekim ayında karnındaki ağrılardan ve şişkinlikten dolayı hastaneye gitti. Yapılan tetkikler sonucunda karnında kötü huylu tümör tespit edildi. Doktorun acil ameliyat önerisini ekonomik gücünün yetmeyeceği gerekçesiyle geri çevirdi. Üç yıl boyunca geleneksel ilaç tedavisiyle hastalığına şifa aradı.

KARNININ ŞİŞKİNLİĞİNDEN HAREKET EDEMEZ HALE GELDİ

Zhang'ın sağlık durumu 2014 yılının ilk yarısında gittikçe kötüleşmeye başladı. Karnı davul gibi şişen adamın artık kan damarları görünür hale geldi. Hastalığı sebebiyle çalıştığı lojistik firmasından ayrılmak zorunda kalan adam, sonunda işsiz kaldı. Geceleri karnının şişkinliğinden ve ağrılarından ötürü uyuyamaz hale geldi. Vücudunun alt kısmına giyeceği pantolon, çorap, iç çamaşırı gibi giysiler onun için bir işkenceye dönüştü. Karnındaki şişkinlik günden güne büyüdükçe Zhang artık vücudunu zor hareket ettirir hale gelmişti.

KARNINDAN 31 KİLOLUK YAĞ DOKUSU TÜMÖRÜ ÇIKARILDI

Annesinin ısrarları ve maddi yardımı neticesinde Zhang, Wuhan şehrinde bulunan Xiehe Hastanesi'ne tedavi için başvurdu. Hastanede yağ dokusu tümörü teşhisi konan Zhang'a acilen ameliyat olması gerektiği, aksi halde organlarının tümörün baskısıyla ezileceği söylendi. 31 Mart tarihinde ameliyat olan Zhang'ın karnından yaklaşık 31 kg tümör çıkarıldı. Tümörü çıkarmak için doktorlar Zhang'in karnını 35 santimetre kesmek zorunda kaldı.

"TÜMÖR PATLAMAYA HAZIR BİR BOMBA GİBİYDİ"

Zhang'ı ameliyat eden cerrah ekibinin lideri profesör Taokai Xiong yaptığı açıklamada; "Tümör, Zhang'ın hayatını tehdit eden, her an patlamaya hazır bir bomba gibiydi. Karın bölgesinde, tümör şişkinliğinin baskısıyla hastanın damarlarında varis oluşmuştu. Hastanın sağlık durumu büyük risk altındaydı ve hemen ameliyat edilmesi gerekiyordu." sözleriyle Zhang'ın ameliyat öncesi sağlık durumunu izah etti.

"ÜZERİMDEN AĞIR BİR YÜK KALKMIŞ GİBİ HİSSETTİM"

Xiehe Hastanesi'nden yapılan açıklamada, geçirdiği başarılı ameliyat sonrasında Zhang'ın sağlık durumunun iyi olduğu ve yakında taburcu edileceği bildirildi. Sağlık durumu gayet iyi olan Zhang; "Ameliyattan sonra müthiş rahatladım, üzerimden ağır bir yük kalkmış gibi hissediyorum. Taburcu olduktan sonra bir süre dinleneceğim daha sonra da kendime bir iş bulacağım." sözlerini sarf etti.

ZHANG'IN KARNINDAN KAYDA GEÇEN EN AĞIR İKİNCİ TÜMÖR ÇIKTI

Doktorlar her ne kadar ameliyat başarılı geçmiş olsa da, bu tarz tümör tiplerinde tekrarlama riskinin gayet yüksek olduğunu belirterek, Zhang'ın durumu hafife almamasını ve altı ay sonra kontrole gelmesini tavsiye etti. Zhang, karnından çıkarılan yaklaşık 31 kilo ağırlığındaki tümörle tıp literatürüne geçti. Daha önce kaydedilen en büyük tümör 37 kg olarak tartılmıştı.