Bartın, Şehit Uzman Çavuş Sinan Oruç'un defnedildiği günün akşamı bir şehit haberi ile daha sarsıldı. Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin Ortaklar Köyü'ndeki karakola bağlı Hapust Tepe Üs Bölgesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada 21 yaşındaki onbaşı Muttalip Soylu asker ile birlikte Kozcağız'ın Eyüpoğlu köyünde yaşayan Piyade Komando Ayhan Erdoğan (25) şehit düştü.

ACI HABERİ GARNİZON KOMUTANI İLE İL JANDARMA KOMUTANI VERDİ

Kozcağız beldesine bağlı Eyüpoğlu köyünde oturan ailesine acı haber Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemir Bartın İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur tarafından verildi.

28 GÜN SONRA TERHİS OLACAKTI

Baba Recep ve anne Elmas Erdoğan'ın gözyaşlarına boğulduğu köyde şehidin ikiz kardeşi Reyhan da sinir krizleri geçirdi. 28 gün sonra terhis olacağı ve 4 gün sonra da terhis işlemleri için Van'daki kabul toplanma merkezine teslim olmaya hazırlandığı öğrenilen Ayhan Erdoğan'ın askere gitmeden önce arabasına, 'Vatan için gidiyorum. Senin için döneceğim annem' yazdığı görüldü.

ŞEHİT OLACAĞI İÇİNE DOĞMUŞ

Şehidin Eyüpoğlu köyünde ikamet eden babası Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğluyla en son dün telefonla görüştüklerini söyledi.

Oğlunun vatani görevi boyunca izin kullanmadığını ve bu nedenle erken terhis olacağını ifade eden baba Erdoğan, "Dün akşam annesiyle telefonla konuşurken 'Şehit olabilirim' demiş. Annesi de öyle söyleme oğlum' diye cevap vermiş." diye konuştu.

"MECLİS'TEKİ TERÖRİSTLERİ CEZAEVİNE TIKARLARSA HAKKIMI HELAL EDERİM, YOKSA ETMEM"

Gazetecilerin, "Terör örgütüne yönelik neler söylemek istersiniz?" şeklindeki sorusu üzerine baba Erdoğan, "Ben Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na seslenmek istiyorum; bu, Meclis'teki teröristleri cezaevine tıksınlar, milletvekillerini. Tıkarlarsa hakkımı helal ederim, yapmazlarsa helal etmem. Bütün şehit babaları adına konuşuyorum. Ben oğlumu vatan görevi için askere gönderdim, onlar Türkiye'yi bölmeye çalıştılar." ifadelerini kullandı.

Şehidin dayısı İrfan Dönmez büyük acı yaşadıklarını belirterek, "28 gün sonra terhis olacaktı. 4 gün sonrada memleketine gelmek için Van'da bulunan kabul toplanma merkezine gidecekti. Annesi ile de dün konuşmuşlar. Bugün tekrar aradıklarında bir türlü ulaşamamışlar. O zaman içlerine doğmuş. Şimdi de haberi geldi." dedi.

Bekar olan Erdoğan'ın ikiz kız kardeşi ile birlikte toplamda 3 kardeş oldukları öğrenildi.

BİR ŞEHİT ATEŞİ DE NİĞDE'YE DÜŞTÜ

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristlerin askeri üst bölgesine yaptığı saldırının ardından çıkan tatışmada şehit düşen 21 yaşındaki onbaşı Muttalip Soylu'nun Niğde'nin Çamardı ilçesindeki baba ocağına ateş düştü.

Şehidin Bereket Mahallesi'ndeki baba evine gelen Çamardı Kaymakamı Mustafa Serin'in de içinde bulunduğu askeri heyet, acı haberi baba Suat Soylu ve anne Zeliha Soylu'ya verdi. Oğullarının şehit olduğunu öğrenen Soylu çifti, fenalık geçirdi. Şehidin anne ve babasına hazırda bekletilen sağlık ekipleri müdühale etti.

TEZKERESİNE 28 GÜN KALMIŞ

Bekar ve 3 kardeşten 2'incisi olan şehidin, tezkeresine de 28 kaldığı öğrenildi. Soylu'nun şehit düştüğü haberini alan yakınları ve komşuları da baba evine akın ederken, evin bulunduğu sokağa da dev Türk Bayrağı asıldı.

Şehit onbaşı Muttalip Soylu'nun cenazesinin, yarın Hakkari'deki törenin ardından memleketi Niğde'nin Çamardı ilçesi Merkez Karapınar Mezarlığı'nda ikindi namazına müteakiben defnedileceği belirtildi.