Gelir dağılımı zenginle fakir arasındaki uçurumu açıyor

A -
A +

Geçen gün TÜİK gelir dağılımı adaletsizliği arasındaki farka dair bir analiz yayınladı... Son yapılan araştırmanın sonuçlarına göre en yüksek eş değer hane halkı kullanılabilir fert gelirine sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay 2022’de bir önceki yıla göre 1,8 puan artarak yüzde 49,8’e çıkarken en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay 0,1 puan azalarak yüzde 5,9 oldu.

 

Hane halkı kullanılabilir gelire göre sıralı yüzde 10’luk gruplar itibarıyla yıllık hane halkı kullanılabilir gelirin dağılımında da ‘en tepedekiler’le en diptekilerin arasındaki farkın iyice açıldığı görülüyor. En tepedeki yüzde 10’luk grup 2012 yılının toplam gelirinden yüzde 28,9 pay alırken, bu oran 2022 yılı toplam gelirinde yüzde 34,6’ya çıktı. En dipteki yüzde 10’un 2012’de yüzde 2,3 olan payı ise yüzde 2,1’e geriledi.

 

Bu ne demek? En zenginle fakir arasındaki uçurum arttı. En zengin yüzde 10’un aldığı pay yüzde 35’e çıktı. Gelir grubu en düşük yüzde 10’un aldığı pay yüzde 2’ye düştü. Çok ağır bir durum bu. Tehlike çanları çalıyor demektir. Ortadaki paranın çoğunluğunu bir avuç insan alıyor.  

 

Son Davos’ta 250'den fazla milyarder ve milyoner Dünya Ekonomik Forumu için bir araya gelen yetkililerden, dünya çapında daha iyi kamu hizmetlerinin karşılanmasına yardımcı olmak üzere "servet vergileri" getirmelerini talep etti. Zenginler, dünya liderlerine yazdıkları "açık mektup"ta, "İsteğimiz basit: Toplumdaki en zengin kesim olan bizleri vergilendirmenizi istiyoruz" dedi. (Gazete Oksijen)

 

Zenginler bile artık aradaki gelir uçurumunun açılmaması için ek vergi konulmasını istiyorlar. Çünkü onlar da bu adaletsizliğin dünyayı bir çatışma sahasına iteceğinin farkındalar. Zenginin daha zengin fakirin daha fakir olduğu bir sistem zaten ayakta kalamaz!..

 

“En üsttekiler”in toplam gelirden aldığı payın TÜİK araştırmasında ilk referans yılı olan 2013’ten bu yana sürekli arttığı görülüyor. 2013-2022 döneminde en üsttekilerin toplam gelirden aldığı pay sürekli artarak 2022 yılında zirve yapmış. Ancak aynı olumlu gelişmeyi diğer gelir gruplarının toplam gelirden aldığı payda görmek mümkün değil. Uygulanan ekonomi politikaları nedeniyle bu gelir gruplarının tümünde bir gerileme görülüyor. (10Haber.net) 

 

Türkiye’de gelir adaletsizliğinin en düşük olduğu bölge Batı Karadeniz. Ama Hakkâri, Muş, Bitlis ve Van’da gelir adaletsizliği çok yüksek. 

 

 

 

 

 

AB Macaristan’a ekonomik yaptırım uygular mı?

 

 

 

Macaristan Başbakanı Victor Orban, geçtiğimiz yılın sonlarında Kiev için önerilen 50 milyar avroluk AB paketini bloke etmişti. Bu da Avrupa Birliği içinde tartışmalara sebep oldu. Macaristan, AB bütçesinin sadece üye ülkeler için kullanılmasını istiyor.

 

İngiliz Guardian gazetesi AB üyelerinin Macaristan'a karşı sabrının tükendiğini belirttiği haberinde, Avrupalı üst düzey diplomatların ifadelerine yer verdi. İsmi açıklanmayan diplomatlar üye devletlerin Budapeşte'nin taleplerine karşı çıkma konusunda birlik içinde olduklarını söylediler.

 

İngiliz Financial Times gazetesi AB'nin fonlarını geri çekerek Macaristan'ı ekonomik olarak cezalandırabileceğini iddia ederken, Politico haber sitesine konuşan diplomatik kaynaklar üye ülkelerin Macaristan'ı devre dışı bırakmak için oy hakkının askıya almasına imkân tanıyan 7. Madde'yi kullanabileceğini söyledi.

 

Rusya meselesi AB içinde bile tartışılıyor. Amerika’da da Cumhuriyetçiler Ukrayna’ya yardıma sıcak bakmıyorlar. 

 

Victor Orban, "Uzlaşmacı bir teklifte bulunmaya karar verdik. Her yıl bu parayı göndermeye devam edip etmeyeceğimize karar vereceğimizi garanti ederlerse, Macaristan çözüme katılmaya hazırdır" ifadelerini kullandı.

 

Dünya çok gelişmeye gebe. Ucuz gaz ve enerji ülkeleri sıkıştırıyor. Ama AB ve ABD baskısı bazı ülkeleri zorluyor.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.