BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Engelli maaşı almak kolaylaşıyor!

Ülkemizde milyonlarca engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Engelliler istihdam açısından maalesef dezavantajlı gruplar arasında yer almakta olup kendilerine uygun bir iş bulmakta çok zorlanmaktadır.
Diğer yandan engellilerin çoğunluğu SGK’dan emekli aylığı veya yardımı almamaktadır. Daha çok 2022 Sayılı Kanun kapsamında karşılıksız engelli aylığından faydalanmaktadır. Ancak bu aylığı almak için gereken şartlar çok zor.
 
%40-%69 arası oranında engeli olanlar
 
Bu grupta 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olan, %40-%69 arası oranda engelli olan, nafaka bağlanmamış veya nafaka bağlanması mümkün olmayan, 2828 Sayılı Kanun kapsamında harçlık almayan, SGK’dan bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, uzun vadeli sigorta kollarına tabi olacak şekilde çalışmayan, talebine rağmen işe yerleştirilemeyen ve hane içinde kişi başına düşen otalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olan Türk vatandaşlarına bağlanmaktadır.
 
%70 ve üzeri oranda engeli olanlar
 
Bu grupta da 18 yaşından büyük olan, %70 ve üzeri oranda engelli olan, nafaka bağlanmamış veya nafaka bağlanması mümkün olmayan, 2828 Sayılı Kanun kapsamında harçlık almayan, sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, uzun vadeli sigorta kollarına tabi olacak şekilde çalışmayan ve hane içinde kişi başına düşen otalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olan Türk vatandaşlarına bağlanmaktadır.
 
Hane geliri yerine sadece engellinin kendi gelir durumu esas alınacak
 
Yukarda yer verdiğimiz karşılıksız engelli aylığı almada en büyük engel kişi yerine hane gelirinin esas alınması şartı oluşturmaktadır. İşte bu engelin ortadan kaldırılması için TBMM’ye kanun teklifi verildi.
Söz konusu kanun teklifinde aylık bağlanan engellilerin muhtaçlığının belirlenmesinde 'hane başına düşen gelir' uygulamasından vazgeçilip, kişisel gelir durumuna bakılması amaçlanmaktadır.
Yaklaşık 5 milyon engelliyi ilgilendiren bu kanun teklifinin yasalaşması hâlinde muhtaçlık kriterinin beraber oturdukları ailenin gelirine göre belirlenmesi uygulaması nedeniyle muhtaç değilsin denilerek aylığı kesilen ve reddedilen engellilerin mağduriyetleri  giderilmiş olacaktır.
             ***
“Başkası düştü mü, 'çürük tahtaya basmasaydı' deriz. Kendimiz düşünce, bastığımız tahtanın çürük çıkmasından şikâyet ederiz.” Cenap Şehabettin
 
 
 
“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
 
Mustafa Parlak Bey, doğum tarihinizi belirtmemişsiniz. Normal şartlarsa 54 yaşında 5675 prim günü ile emekli olabilirsiniz veya yaş haddinden 60 yaşında 3600 gün ile emekli olabilirsiniz.
             ***
Hamdi Kayalp Bey, devlet yazılı taleplere bakar. Bu nedenle Bayburt SGK’daki arkadaşlara haklı imzalı bir dilekçe yazarak annenizin hakkını talep ediniz.
             ***
Metin Kaymış Bey, maalesef kanunun yürürlük tarihi önemli. Yürürlük tarihinden önce genç girişimci Bağ-Kur desteğinden faydalanmanız için SGK’nın da bir insiyatifi yok. Bu konuda TBMM’de yeni yasanın çıkması gerekli.
 
İkiz çocuğum için ne kadar sürelik hizmet kazanabilirim?
 
Candan P. Hanım, ikiz çocuk için maalesef 4 yıl değil en fazla 2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz.
Diğer yandan doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmamaktadır. Prim ödenmiş süreler 2 yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır.
 
Kıdemde kadın-erkek farkı
 
Kadın evlendiğinde işten ayrılıp kıdem tazminatına hak kazanır. Ama erkek evlenme nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanamaz.                                                                                  
            ***
“Her şey akla ihtiyaç duyar, akıl da eğitime…” Hazreti Ali
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605127 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/605127.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT