BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Gurbetçiler! "Keşke" dememek için 31 Temmuz son gün!..

Gurbetçilerimizin ülkemiz ile ilgili belki de en önemli bağlarından biri, emeklilik işlemleridir. 19 Temmuz 2019 günü Resmî Gazete’de yayımlanan “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile gurbetçilerin yurt dışı borçlanma maliyetlerinin çok fazla artacağı ve erken emeklilik sağlayan SSK emekliliğinin kaldırılacağı hususlarını kamuoyu ilk defa bizim yazımızla duymuştu. Gurbetçilerimizden hâlen çok sayıda soru geliyor. Tamamını bu köşemizden cevaplamak elbette mümkün değildir. Ancak bu sorulara topluca cevap mahiyetinde kaleme aldığımız yazımızda tereddütlerinin önemli bir kısmı giderilmiş olacaktır.
 
31 Temmuz'a kadar süre var
 
Gurbetçiler, bahse konu düzenlemelere hâlen inanmamaktadır. Oysaki yurt dışı borçlanma ve emekliliği ile ilgili daha önceden açıkladığımız düzenlemeler kesinleşti. 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Dolayısıyla bu tarihe kadar acele edip ucuz borçlanma imkânı yapmak hâlen mümkün bulunmaktadır.
Aksi takdirde ödenecek prim oranları bahse konu düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte %32’den %45’e yükseltilmektedir.
Bu durumda prim oranlarında %13 puanlık bir artış öngörülmektedir. Bu prim oranı ise SGK’nın tüm sigortalıları için uygulanmakta olan prim oranları içinde rekor prim artışı anlamına gelmektedir.
Buna göre 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren en az ödenmesi gerek bir yıllık prim tutarı 9.824,5 TL’den 13.815 TL’ye yükselmektedir. En yüksek matrahtan prim ödeyerek yüksek emeklilik maaşı ödemek isteyenler ise bir yıllık 73.681,2 TL yerine 103.615 TL prim ödemek zorunda kalacaktır.
Bu bağlamda 1 Ağustos 2019 tarihinden sonra yurt dışı borçlanması yapacak olan bir kişi, yaklaşık %40 oranında daha yüksek oranda bir maliyete katlanacaktır. Yıl sonunda asgari ücrette enflasyona bağlı olarak yapılacak artış da gözönünde bulundurulduğunda yaklaşık %50’ye varan fazladan maliyete katlanma söz konusu olacaktır.
 
Evrakları hâlen SGK’ya yetiştirmek mümkün
 
Başvurunun şahsen SGK’ya gidilerek yapılması zorunlu değildir. Posta yoluyla evrakları göndermek mümkündür. Yurt dışı borçlanma ile ilgili belgelerin postaya verilmesinde bu püf noktaları kaçırmayın. Buna göre gurbetçiler tarafından;
  • Adi posta yolu veya kargo ile veya Kuruma doğrudan yapılan yazılı başvurularda, belgelerin SGK kayıtlarına intikal ettiği tarih,
  • Taahhütlü, iadeli taahhütlü, Acele Posta Servisi, PTT Alo Post veya PTT Kargo ile gönderilen taleplerinde ise dilekçenin postaya verildiği tarih,
SGK’ya intikal tarihi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle belgelerinizi mutlaka taahhütlü veya iadeli taahhütlü olarak göndermeniz lehinize olacaktır.
 
Borçlanma tutarını 3 ay içinde ödeyebilirsiniz
 
Yurt dışı borçlanma için gerekli güncel ‘Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi'ni bizden talep etmeniz hâlinde sizlere ücretsiz-şartsız e-Mail olarak gönderilecektir.
Şunu da belirtelim ki; borçlanma parasını hemen ödemeniz gerekmiyor. Evraklar gönderildikten sonra SGK, -borçlanmanızın yapıldığına dair- size tebligat yapacaktır. Tebligattan itibaren üç ay içinde ödemede bulunma imkânınız bulunmaktadır.
 
Gurbetçi emekliliği artık Bağ-Kur’a emanet
 
Mevcut düzenlemede yurt dışı hizmet borçlanmasına ait sürelerin hangi sigortalılık hâline göre geçmiş sayılacağının belirlenmesinde; Türkiye’de sigortalılık varsa borçlanma talep tarihindeki en son sigortalılık hâline göre, sigortalılık yoksa Bağ-Kur kapsamında geçmiş hizmet süresi olarak kabul edilmektedir. Emekli olunacak kurum da buna göre belirlenmektedir. Örneğin en son Türkiye’deki çalışması SSK kapsamında olan bir şahıs SSK şartları ile daha az primle ve yüksek maaşla emekli olmaktadır. Bu yeni düzenleme ile birlikte artık SSK ve Emekli Sandığından emeklilik hayal olacaktır.
Bu bağlamda Bağ-Kur’dan emeklilik söz konusu olacağından SSK’dan emekliliğe göre yaş haddinden emeklilikte 3600 gün primle emeklilik yerine 5400 günle emeklilik, normal emeklilikle ilgili emeklilikte ise erkeklerde işe giriş tarihine göre değişen 3025 ila 1800 gün daha fazla primle ve SSK’ya göre daha düşük aylıkla emeklilik mümkün olacaktır.
 
Ne yapmak gerekiyor?
 
Özetle 1 Ağustos'a kadar, bir an önce ucuza ve daha erken emeklilik avantajı kaçmadan bu fırsatı okucularımızın değerlendirmesini tavsiye ederiz. Tüm gurbetçilerimizin yurt dışı borçlanma ve emeklilikle ilgili sorularını ücretsiz cevaplandırmaya devam edeceğiz.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609060 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/609060.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT