BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Pandemide SGK daha az çeyiz parası ödedi!

SGK, sigortalılara, sigortalıların eş, çocuk ile anne ve babalarına değişik adlarla emekli maaşları, aylık, gelir ve çeşitli diğer ödemeler yapmaktadır.
Bu ödemelerden biri de halk arasında evlenme parası ya da çeyiz yardımı denilen evlenme ödeneğidir.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2020 yılında "küresel pandemi" olarak ilan edilen koronavirüs, nedeniyle sokağa çıkma yasakları, düğün salonları dâhil insanların topluca bir araya geldiği iş yerleri ile sosyal alanların kapatılmasıyla birlikte evlenmelerin de azaldığını istatistikler göstermektedir. Hâl böyle olunca SGK’dan çeyiz parası alan kişilerin sayısında da önemli oranda azalmalar meydana geldi…
 
ÇEYİZ YARDIMINI ALMA ŞARTLARI
 
Evlenme ödeneğinden hem 4/1-a (SSK’lı), hem 4/1-b (Bağ-Kur’lu) hem de 4/1-c’ye (Emekli Sandığı’na) tabi çalışmakta iken ya da emekli iken ölenlerin hak sahibi olan kızları belirli şartlarla faydalanmaktadır.
Kız çocuklarının evlenmeleri hâlinde SGK’dan almakta oldukları gelir ve aylıkları kesilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak yetim aylığı veya geliri almakta olan kız çocuklarına evlenmeleri hâlinde bu yardımdan faydalanmaları lehlerine olmaktadır. Zira bu yardım bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenmektedir.
Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahiplerinin bir dilekçe ile SGK’dan aylık almış oldukları ilgili ünitesine başvurmaları gerekmektedir. Henüz evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle birlikte, evlenme cüzdanının bir örneğinin de SGK’ya verilmesi zorunlu bulunmaktadır.
 
ÖDENEK MİKTARI
 
Ölen anne veya babalarından dolayı iş kazası ya da meslek hastalığından ölüm geliri veya diğer sigorta kollarından emekli aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği verilmektedir. Bu ödeneğin miktarı ise evlenme tarihinde alınmakta olan gelir ve aylığın 24 aylık toplamından oluşmaktadır.
Örneğin SGK’dan; ölen SSK’lı annesinden dolayı ek ödeme hariç 1000 TL aylık almakta iken 01/11/2021 tarihinde evlenen kız çocuğuna 1000 x 24 = 24000 TL yardım yapılacaktır. Hesaplanan bu miktar bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak verilmektedir.
 2008/Ekim ayı başından önce Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışan kamu görevlisi sigortalıların hak sahiplerine 24 ay yerine 12 aylık tutarında ödeme yapılmaktadır. Buna göre evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının 12 aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenmektedir.
 
2020 YILINDA ÇEYİZ PARASI ALAN SAYISI %17’DEN FAZLA AZALDI! 
 
2019 yılında ölen SSK’lıların hak sahiplerinden 12.150 kız çocuğu toplamda 219 milyonu aşkın evlenme parasını SGK’dan almış iken pandeminin başladığı 2020 yılında ise 10.154 kız çocuğuna ve toplamda 190 milyonu varan evlenme parasını SGK’dan aldı.
Bunları sırasıyla ölen Bağ-Kur’luların hak sahibi kızları ile Emekli Sandığı’ndan dul ve yetim aylığı almakta iken evlenenler izledi.
Böylece 2019 yılında toplamda 21.472 kişi çeyiz parası almışken bu sayı 2020 yılında 18.282 kişiye kadar düştü. Bu durumda pandemi nedeniyle çeyiz parası alan sayısı %17’den fazla azaldı. Ayrıca SGK 2019 yılında toplamda 317 milyon 120 bin TL çeyiz yardımı yapmışken pandeminin başladığı 2020 yılında ödediği çeyiz parası artması gerekirken tam tersine 285 milyona kadar azalmıştır.
 
Evlenme ödeneği verilen kız çocukların gelir ve aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulmakta, gelir ve aylıkların durdurulduğu tarihten iki sene sonra da kesilmektedir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621514 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/621514.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT