BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Her şerde bir hayır vardır!

Suriye’de yeni bir yol haritası oluşturulmaya çalışılıyor. Rusya, Türkiye’nin Libya’da ulusal mutabakat hükûmetiyle yaptığı anlaşma ve Ukrayna ile başlattığı yeni sıcak dönemden fazlasıyla rahatsız oldu. Ama Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Libya’da paralı askerlerin geri çekilmesini ve ön önşartsız ateşkes kararını veto etmedi, çekimser kaldı. İsyancı Hafter bundan güç aldı Trablus’u füze yağmuruna tuttu. Rusya Suriye’deTürkiye’yi yalnız bıraktı. Soçi mutabakatındaki şartları yerine getirmedi. Esad’ın zulmüne izin verdi. İdlib’de taş üstünde taş kalmadı, 1 milyon masum insan evlerini terk edip Türkiye sınırına yığıldı. Suriye ordusu Türk gözlem noktalarına düzenlediği iki hain saldırıyla 13 Mehmetçiğimizi şehid etti. Türk silahlı kuvvetleri anında karşılık verdi, 156 Suriye askerini öldürdü, 55 silah merkezini havaya uçurdu. Bölgeye çok güçlü yığınak yaptı. Ankara, sahada ne kadar kuvvetli olursa masada da kazanacağını çok iyi biliyor.
Esad, Türkiye’ye açık mesaj veriyor. "Sınırını korumak için oluşturduğun güvenli bölgenin kalıcı olmasını istiyorsan benimle masaya otur, yoksa Suriye toprağı içinde kalan 6 gözlem noktan tehlikede" diyor. Böylece kendisine meşruiyet kazandırmak istiyor. Zira İran’ın Suriye yönetimine getirdiği azınlık şia taifesinin lideri Esad’ı hiçbir ülke tanımıyor. Rusya’nın amacı, Türkiye’ye Libya konusunda geri adım attırmak.. Moskova ile Ankara arasındaki soğuk rüzgârlar eserken Amerika devreye girdi. İdlib konusunda Türkiye’ye tam destek kararı açıkladı. Müttefikimizin yanındayız, dedi. Orta Doğu temsilcisi Jeffrey’i Ankara’ya göndererek dostluk mesajları verdi. Ardından Türk bakanlara uyguladığı yaptırımları ortadan kaldırdı. Aslında İdlib’deki olayların baş sorumlusu ABD'nin ta kendisi... Suriye’de toprak bütünlüğünün sağlanmasını istemediği için İdlib’de Esad’a karşı mücadele eden el-Kaide’nin kolu Heyet Tahrir el-Şam’ı (HTŞ) destekliyor. Güdümlü tanksavar füzeleri, buna benzer silâhları veriyor. Dolayısıyla orada HTŞ aslında ABD’nin ve İsrail’in vekili. Suriye rejimi ve Rusya "biz İdlib’de HTŞ ile savaşıyoruz" diyor ancak taraf gözetmeden attığı bombalarla katliam yapıyor!..
Ortada çok karışık bir tablo var. ABD’nin Türkiye’ye sağladığı destek kalıcı olur mu? Suriye’de bir numaralı düşmanımız terörist grup PYD/YPG’yi Kürt militanlar olarak görüp 2021 bütçesinden bunlara 200 milyon dolarlık harcama ayıran ABD, Moskova ile Ankara’nın arasını bozmak amacıyla barış havarisi rolüne soyundu. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına müthiş içerleyen ancak bunu engelleyemeyen Amerika eline geçirdiği bu kozu sonuna kadar kullanmak isteyecek.
Dikkat edin, tam Rusya’nın Türkiye’ye ikinci etap S-400’lerin alımı için teklifte bulunduğu bir ortamda olaylar patlak verdi... ABD, bu aşamada sürpriz bir şekilde Türkiye’ye Patriotları ve F-35’leri vermeye hazır olduğunu açıklayabilir mi? Neden olmasın? Böyle bir gelişme Suriye’de güvenli bölgeyi sağlamlaştırır. Mülteci akınını önler. Türkiye’de piyasaları uçurur. Şu anda yurt dışından ABD iyimserliği yüzünden pozitif ayrışıyoruz. Uluslararası kredi kuruluşları kredi notumuzu yükseltir, yabancı yatırımcı geri döner. BİST ulusal 100 endeksi 135 bini aşar, dolar 5,80’e geriler, faizdeki düşüş hızlanır, enflasyon baskısı ortadan kalkar. Büyüme süreci hızlanır.
Son söz: Her şerde bir hayır vardır...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612226 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/612226.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT