BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Biz dünyaya yeteriz!

 
Dünya ekonomisi yoğun bakımda!.. Solunum cihazına bağlanmamak için paket üstüne paket açıklanıyor. Tüm çabalar finans dünyasını yıkılmaktan kurtarmak. ABD hükûmeti 2,2 trilyon dolarlık paketi devreye soktu, yetmedi, FED 2,3 trilyon dolarlık tahvil alacağım dedi.. Avrupa Maliye Bakanları 500 milyar avroluk korona desteği sağlamaya karar verdi. İngiltere Merkez Bankası Hazine’ye sterlin yağdıracak. Türkiye Merkez Bankası'nın Hazine’ye 40 milyar liralık kâr transferi yapmasını eleştirenlere kapak olsun. Suudi Arabistan ve Rusya 1 Mayıs’tan itibaren günlük 10 milyon varil üretim kesintisinde uzlaştı. Ancak bu rakam yeterli görülmedi Brent petrol 32,5 dolarda kaldı. Bizim için güzel haber. Virüs tepe noktasına ulaşmak üzere... Türkiye’de test sayısı artıyor, vaka sayısı azalıyor. İnşallah ramazan ayı ile birlikte bu sıkıntımız sona erecek.
IMF’den pattadak "Türkiye dâhil tüm ülkelerle temaslarımız sürüyor" açıklaması geldi. Faiz lobisi bayram etti, BİST yükseldi, kurlar gevşedi. IMF korona sebebiyle kendisine müracaat eden bütün ülkelere şarta ve programa bağlı olmayan kredi verecekmiş, Türkiye de bundan yararlansın istiyormuş. Çok iyi hazırlanmış bir kılıf!.. Zamanlaması da müthiş. Peki bu "korona sadakası"nın arkasından ne gelecek?!. Ankara yeni bir stand-by anlaşması imzalamaya mahkûm bırakılacak.. Plan bu!.. Türkiye’yi ele geçirmek için koronayı kullanıyorlar. Bizdeki hainler bayram ediyor. Hükûmet IMF’ye teslim olacak diye etekleri zil çalıyor.. Hiç heveslenmesinler Türkiye bu tuzağa asla düşmez. Kendi yağımızla  kavrulur, kenetlenir, dünyaya örnek oluruz..
İtalya, İspanya ve İngiltere'ye en muhtaç olduğu zamanda sağlık malzemesi gönderdik. AB’yi yerin dibine soktuk.. ABD Türkiye Büyükelçiliği aracılığı ile Ankara’ya gönderdiği listede mobil röntgen sistemi, N95 maske, medikal tüpler, ölçülü solunum cihazı ve antibiyotik gibi sağlık malzemeleri istedi.. Onlara da göndeririz. Biz dünyaya yeteriz. Hiç endişeniz olmasın Türkiye kısa süre içinde koronayı Çin’den sonra yenen ikinci ülke olacak...
IMF vereceği üç kuruşu alsın başına çalsın!.. Türkiye’nin kaynakları tükeniyormuş. Sonbahardan sonra ödeme yapılamaz hâle gelecekmiş. Pöh! Evet olağanüstü dönemde geçiyoruz. Üretim durdu, insanlar evlerinde. Devlet tüm imkânlarını seferber etti. Hazine'nin kasası 40 milyar lira açık verdi. Bu açık değil, vatanına sahip çıkmaktır. Buna rağmen Merkez Bankasının 89,5 milyar dolar toplam rezervi var..
Emekli ikramiyesi, muhtaç ailelere yardımlarla piyasaya 18 milyar lira çıktı. Kısa dönemli ödemeler, merkez bankasının tahvil alımları ile bu rakam 30 milyar lirayı aşıyor. Bu para ekonomiye can suyu olacak...
Petroldeki gevşemeyle enerji faturamız 20 milyar dolar küçülecek.. Turizmde iç patlama yaşanacak.. Borçlarımız son derece düşük. 2020 yılında devletin dış borcu 10 miyar dolar..
Bankada 76 milyar doları olan özel sektör 1 yılda 50 milyar dolar borç ödeyecek. Dünyada dolar yağmuru yaşanırken ve faizler sıfır düzeyinde gezerken Türkiye anında istediği kadar döviz kredisi alır. FED’in açtığı swap hattına dâhil olur, ihtiyacı olan doları bulur. Bütün planlarını; üçüncü dünya ülkelerini, borç vererek sömürmek üzere kuran, IMF’ye asla teslim olmaz.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613102 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/613102.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT