BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Tarihe not düşmek istedim”

Ünal Bolat
Facebook
“Bayrağı indirmeye kalkarlarsa sakın işçiler mişçiler bir müdahalede falan bulunmasın!”
 
Titizlikle bir defa daha anlattım Yaser Arafat’ın Türk bayrağına gösterdiği tepkiyi ve sinsi düşmanlığını.
Yaser Arafat’ın Türk bayrağına gösterdiği tepkiyle ilgili hatıraya, rahmetli İbrahim Cevahir’in “Tarihe Not Düşüyorum” isimli hatıratından naklederek devam ediyoruz:
-Büyükelçimiz Hikmet Özkan da çok zengin bir lisana sahipti. Dedi ki bana:
“Yaser Arafat Türk bayrağını gammazladı. Bayrağı indirmeye kalkarlarsa sakın işçiler mişçiler bir müdahalede falan bulunmasın.”
Bu arada canlı yayın yapıyorlar bizi. Erzurum barı oynuyorlar televizyon için. Arkasında da Karadeniz ekibi var. Şenliğe katılıyoruz. Tüm bunları canlı yayın olarak verdiler. Ama Yaser Arafat’ın böyle bir gizli husumetine de şahit olduk ve çok üzüldük...
Ben Bülent Ecevit’in Yaser Arafat’ı çok sevdiğini biliyordum. 1978’de Başbakanlık görevinde iken Ankara’da bir vesileyle bu durumu Ecevit’e anlattım.
“Böyle bir şey oldu. Bu benim içimde bir ukde oldu. Ben bu öfkeyi taşıyıp Yaser Arafat’a hesap soracak adam değilim. Ama sizin ona olan sevginizi bildiğim için size anlatıyorum” dedim.
Ecevit: “Tekrar bana bunu bir daha anlatır mısın?” dedi. Titizlikle bir defa daha anlattım. Yaser Arafat’ın Türk bayrağına gösterdiği tepkiyi ve sinsi düşmanlığını. Ayrıca ben önceden beri Filistin olaylarında Filistin halkının ezilmesini bilirim. Ama bir şey daha biliyorum. Gerek Arap dostlarımızdan gerek bizim ülkemizden çalıştığımız sahalarda birtakım yetişkin insan ararız. Enteresandır ki lisan olarak hem Arapçayı hem Türkçeyi hem İngilizceyi vb. bilen çok iyi eğitim almış elemanı daha çok Filistinlilerde buluyorduk. Buna rağmen firmaya getireceğimiz bu tür eleman ve işçilerimizin muamelelerini hem Libya’da hem Suudi Arabistan’da 24 saatte hazırlıyoruz. Konsolosluklardan geçiyoruz. Ama dönüyoruz herhangi bir Filistinlinin muamelesini yapacağımız zaman hem Libya makamlarında hem Suudi Arabistan makamlarında en erken 3 ay müsaade etmiyorlar. Yani Arap ülkeleri, Filistin diye konuşurlarsa da bizim gibi samimi değiller.
Biz gerek millet olarak gerek devlet olarak Filistin’e samimi destek çıkarız ama Filistin Devlet Başkanı Arafat’ın bizim bayrağımıza olan ve gözlerimle gördüğüm yaklaşımını da tarihe not düşmek istiyorum...
            Emin Ceylan-“Tarihe Not Düşüyorum” kitabından
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610313 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/610313.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT