BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bu başka bir şeye benziyordu!..

Ünal Bolat
Facebook
Evliyalar şehri, Osmanlı çınarının filizlendiği Bursa’dan cümle okuyuculara selamlar olsun.
Bursa’ya, Bursa insanına hizmet etmek gayesiyle Anadolu’nun kuzeyinden kopup gelmiş bir büyüğüm ile ilgili bir anımı sizlere aktarmak isterim.
Evliyalar şehri Bursa denilince akla ilk Emir Sultan Hazretleri gelir. Buhara’dan Bursa’ya gelip memleketimize maddi manevi büyük hizmetleri olmuştur. Günümüzde insanlar türbesine sık sık gidip onu vesile kılıp dua etmektedir.
Onların yaptıkları ortadadır. Bize düşen onların yolunu araştırıp onlar gibi tertemiz ihlaslı bir hayat sürmektir. Onların hürmetine Allahü teâlâ bize iki cihan saadeti nasip etsin.
Bu büyüğüm ile yakın zamanda bir gün, arsa bakmak üzere Gürsu’nun bir köyüne gittik. Gitmeden önce arsayla ilgili bilgi topladım. Kendisine bu bilgileri aktardım. O da;
“Birlikte gidelim, yerinde görüp karar verelim” dedi.
Günümüzde yoğun iş temposu, trafik, maruz kaldığımız bir takım sıkıntılardan dolayı kırsal bir bölgede rahat nefes alırız, zihnimiz dinlenir, tefekkür ederiz gayesiyle bu arsa işine niyetlendik...
Arsanın olduğu bölgeye vardığımızda “araçtan inip yürüyerek bölgeyi keşif yapalım” istedik. Arsanın üzerinde hayvancılık faaliyeti yapıldığını gördük.
Arsaya doğru yaklaştığımızda hiç beklenmedik bir anda beş kadar köpek hızla bize doğru gelmeye başladı.
Yıllarca şehirde yaşamışız, hayvanlarla beraberliğimiz olmamış, şehirde gördüğümüz cinslere de benzemiyorlar. Dördü arsanın içinde kaldı. Biri hızla üzerimize taarruz edercesine yanımıza kadar geldi.
Veysel Hocam önde ben biraz gerisindeydim. Köpek şiddetle havlaya havlaya Veysel Hoca’ya ısırma mesafesi kadar yaklaştığında enteresan bir şey oldu…
O esnada Veysel Hoca, ağlayan bir çocuğu sakinleştirircesine elini köpeğin başına uzatıp “dur güzelim, dur yavrum” gibi sözlerle onu sakinleştirmeye çalışıyor, ürkse de belli etmemeye çalışıyordu.
Köpeğin cinsi, boyu belimize gelen, kulakları kesik, şehirde görmediğimiz iri yarı cinsten bir şeydi. O zamana kadar böylesini hiç görmemiştik... DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610988 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/610988.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT