BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Teşekkür ederim öğretmenim

Ünal Bolat
Facebook
“Şimdi bu idealist ve güzel yürekli öğretmenin bize katkılarından bazılarını sıralıyorum...”
 
Darülaceze ile irtibatımı Şefkat Yuvası Darülaceze başlıklı bir yazımda ayrıntılı bir şekilde yazmıştım. Nasip olursa onu da yayınlanması ümidiyle size gönderirim.
Mediha Sönmez öğretmenimize olan borcumuzu nasıl öderiz bilmiyorum? “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” vecibesine inanan bir dine mensup olarak öğretmenimi unutmuyorum. Aklımdan çıkarmıyorum. Şimdi bu idealist ve güzel yürekli öğretmenin bize katkılarının bazılarını sıralıyorum.
Zamanın maddi zorlukları olmasına rağmen öğrencilerine eğitim ve öğretimin hakkını tam vermenin dışında müzik veya resim seçeneği vereceksin. Ayrıca müzik ve resim öğretmeninden ders almalarını sağlayacaksın.
Sinemaya, tiyatroya, operaya bizzat kendin büyük bir sorumluluk alarak götüreceksin.
Karakola, mahkemeye, adliyeye götüreceksin.
Tarihî mekânları ve müzeleri gezme imkânı vereceksin. Kendi ellerinle gezdireceksin.
Erkek öğrenciler için mekanik ve deney dersi imkânı vereceksin. Kız öğrenciler için elişi dersleri almalarını sağlayacaksın.
Öğrenci velileri ile çok sıkı bir temas sağlayacaksın. Sınıf öğrencilerin ile birebir ilgileneceksin. Aile yapılarından, maddi durumlarına kadar ilgilenip bilgi sahibi olup yardımlaşma sağlayacaksın... Daha da örnekler var. Ancak şimdilik bunlar aklıma gelebildi. Şu anda bu yazıyı okuduğunuzda yazdığınız kadar varmış diye bir duyguya kapıldığınızı hisseder gibiyim...
Bir gün öğretmenimiz sınıfta bize bir bilgi sunmuştu. Otomobilin mekanik parçaları ile ilgili dersimiz vardı. Bize motorlu araca ihtiyaç olduğunu söyledi. “Ailesinde arabası olan birinizin babasının aracını okula getirmesi gerekli, bu iş için aranızda talipli olan var mı?" deyince tereddütsüz olarak parmak kaldırmıştım. “Ben varım” diye. Sonrasında babama rica ettim, kabul etmişti ve 1946 model Chevrolet kamyonetini belirlenen tarihte okulun bahçesine çekmişti. Bir motorlu vasıtanın motor parçalarını ve dış görünüş aksamlarını bize yerinde isimleriyle göstermişti. Çok da faydalı olmuştu bu bire bir tanıtım. Öğretmenimiz de mutlu olmuştu ve babama teşekkürlerini sunmuştu.
Ne mutlu arkasında temel eğitimi verdiği; bilgi ve ahlak ile donattığı öğrenciler bırakan güzide öğretmenlere… Dürüstlük ve insanlık aşılayan bu ilim ve irfan insanlarına… Bu vesileyle bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum...
         Hüseyin Akarçeşme-Akarçeşme Kömürcülük/İTO Meclis Üyesi
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616347 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/616347.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT