BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Keşke bunlar olmasaydı...

Ünal Bolat
Facebook
Demet, öğretmenini müfettişlere şikâyet etmediğine göre o hâlde niçin ağlıyordu?
 
 
Demet’in, o sene gelmeyen öğretmeni Eda sonrası yaşadıklarını anlatmaya bugün de devam ediyoruz...
Öğretmeninin azarlamasıyla okuldan çıkıp ağlamamak için kendini zor tutan Demet’i kapıda annesi karşıladı. Durumundan, hoş olmayan şeyler yaşadığını anlamıştı. Demet kendisini annesinin kollarına attı. Artık hıçkırarak ağlama zamanıydı. Demet de onu yaptı…
Yavrucak uzun süre kendine gelememişti. Bir süre iç geçirip ağlamayı kestikten sonra durdu. Annesinin ısrarlarına rağmen olup itenleri anlatmadı. Annesi okulda olanları, komşularının kızı Zeynep’ten öğrendi. Kızının durumuna çok üzülmüştü. Durumu eşine anlattı. Öğretmen hakkında şikâyetçi olmaya karar verdiler. Demet, anne babasının şikâyetçi olma fikrine şiddetle karşı çıktı. Bu düşüncelerine katılmadığını ve daha da üzüleceğini ifade etti. Öğretmeni hakkında da olumsuz hiçbir şey anlatmadı...
Birkaç gün sonra okula “müfettişler” geldiler. Sınıftaki öğrencilerle tek tek konuştular. Bir şeyler yazdılar. Daha sonra da Demet’i çağırdılar. Yaşadığı olayları anlatmasını istediler.
Demet “Anlatılacak bir şey yok, öğretmenimden şikâyetçi değilim, O’nu seviyorum” dedi. Bu cevap, müfettişleri ikna etmemişti. Kendisine, iddiaları okuyup tekrar sordular.
Demet; “anlatılacak bir şey yok, öğretmenimi sizlere şikâyet edemem, buna hakkım yok. Ne de olsa emeği var. Eğer bu okuldan öğretmenimi alacaksanız, lütfen O’nu almayın, ben başka okula gidebilirim” dedi. Sonra da usulca “Keşke bunlar olmasaydı, çok utanıyorum çok” diye mırıldandı. Daha fazla kendini tutamadı. Birden hıçkırıklarla ağlamaya başladı. Kendisini teskin ederek su verdiler. Sonra da teşekkür ederek gitmesini söylediler.
Demet dışarı çıktıktan sonra müfettişlerden birisi diğerine “Öğretmen sevgisi ve saygısı bu olsa gerek” dedi.
Diğeri “Peki öğretmenini şikâyet etmek istemiyor bunu anladık. O hâlde neden ağlıyor?” diye sormadan edemedi. Arkadaşı derin bir nefes aldı: “O’nun gözünde öğretmen imajı çok yüce. Öğretmene olumsuz bir şey yakıştıramıyor. Kendisine yapılanlara da tahammül edemiyor. Böylesi yüce, asil yüreklere gıpta ediyorum doğrusu” diye sözlerini tamamladı.
           Seyfettin Karamızrak-Öğretmen
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617107 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/617107.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT