BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kahrolsak da o parayı ödedik!..

 “Evet, belki çok haklısınız ama ne yapalım ki, o ciroyu iptal etmeyi başta düşünseydiniz!..”
 
Ticarette başıma gelen sahtekârlığı ve karşılıksız çekten nasıl mağdur olduğumuzu anlatmaya devam ediyorum...
Sabah bizim bankaya gidip karşılıksız çıkan ve sahibine iade ettiğimiz çek bu defa bize gelen firma yetkilisinin elindeydi. O hâlde kapımıza gelmişti. Meğer o sahtekâr, bizim kendisine inanıp ciro ettiğimiz karşılıksız çeki bu defa gitmiş onlara “müşteri çeki” gibi vermiş. Adamlar “müşteri çeki almıyoruz” deyince de çekin arkasını çevirip demiş ki:
“Beyefendi ben sıradan kimselerle çalışmam. Buyurun çeki kimden aldığımı ciroya bakıp görün” demiş.
Karşımdaki firma yetkilisi dedi ki:
“Biz, sizin firmanın kaşesini görünce rahatladık inanın. Çünkü sizin firmanın böyle bir acizliği söz konusu olamazdı. “O zaman tamam” dedik. Çekin arkasını ciro edip bize verdi. Biz de ürünleri teslim ettik. Araç getirip teşekkür ederek alıp gitti.
Sahtekâr adam ciro ederken de başka bir isim yazarak ciro etmiş. Sonra bankaya tahsile gönderdiklerinde bankadan onlara da çekin karşılıksız çıktığını söylemişler.
Adamlar hemen sağlam ciro sahibi olarak bize gelmişler. Çeki bizden tahsil etmek için.
Yetkili bunları anlatırken ben boncuk boncuk terliyordum. Sahtekârın kibarlığı, ürün isteğinin çokluğu bizim basiretimizi bağlamış olmalıydı ki o ciroyu sonradan iptal edecek bir çarpı bir paraf atmamıştık. Çünkü iki gün sonra gelecekti. Müşteriye güvensizliği hissettiremezdik.
Ben de sabah karşılaştığımız durumu özetledim ve cironun çeki tahsil etmek için basıldığını bizim bu çeki kullanmadığımızı söyledim ve sordum:
-Peki şimdi bu parayı bizden tahsil edecek misiniz?
-Maalesef evet… Çünkü biz ürünü bu ciroya güvenerek verdik.
Çaresizlik içinde bu kadar kıvrandığımı hatırlamıyorum. Durumu avukatımıza bildirdim. Karşı tarafa durumu araştırmak için biraz süre istedik. Sağ olsunlar müddet tanıdılar. Bu sürede hemen o şahsın bankadaki hesabını filan araştırdık. Bankadan böyle bir şahsın önceden hesabı olmakla birlikte hesabı kapattığı söylendi. Adresini filan araştırdık hepsi sahte ve asılsız çıkmıştı. Yapacak bir şey yoktu. Güvenilir firma olduğumuzu tescillemek ve dikkatsizliğimizin cezası olarak o elli bin lirayı içim yana yana ödedim.
        Ali Rıza S.-İstanbul
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621823 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/621823.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT