BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Değerler eğitimi daha mı önemli? -2-

Bizler her şeyi yaptık, başardık; fakat gönüller arasındaki bağları kurmayı başaramadık. Başarı çalışma ile doğru orantılıdır. Ne kadar emek, o kadar başarı. Bütün dâhiler ‘deha’yı, çok çalışmak olarak tanımlamışlardır. Allahü teâlâ vaadinden dönmez. Şuara suresi 20. âyetinde mealen "Bir kimse dünya nimetlerine kavuşmak isterse istediğini veririm, ahiret için çalışana da karşılığını bol bol veririm" buyurulmaktadır. İstemek lafla olmaz. Türk Aynştayn’ı Oktay Sinanoğlu, Amerika’da insanların günde 18 saat ders çalıştıklarını, laboratuvarlarda, kütüphanelerde sabahladıklarını yazmaktadır. Bu insanlar ilahi ve insani değerlere sahip olsalardı kim bilir dünyamız ne kadar güzel olurdu.
İyimser ol ve pozitif düşün. Olumsuz insanlar karadelik gibidir. Geleceğini yutarlar. Böylelerinden uzak dur. Öğrenme sürekli olursa, başarı da sürekli olur.
"Beşikten mezara kadar ilim tahsil et" hadis-i şerifi ne mükemmel sözdür.
Çalışmak ve üretmek değerdir ve mutluluk kaynağıdır. Çalışarak ve üreterek mutlu olmanın güzelliğini keşfetmeliyiz. Müslüman, herkesten çok çalışmak zorundadır. Zira bizim iki dünyamız vardır. Bizim hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalışmamızı öğütleyen mükemmel bir rehberimiz vardır.
 
 
ESKİMEZ KELİMELER
 
MAHLAS:
“Mahlas" kelimesi, birçok yazar ve şairin gerçek ismi yerine takma isimle yazdığı yazılarda kullandığı isimlere verilen genel addır. Örnek olarak "Yahya Kemal Beyatlı” Ahmet Agâh’ın kullandığı bir mahlas isimdir. Yine Faruk Nafiz Çamlıbel mizah dergilerinde “Deli Ozan” gibi bir mahlas kullanmıştır. Mahlas Arapça "halas" kelimesinden dilimize geçmiştir.
 
TAYYARE:
Tayyare kelimesi de Arapça "tayyar" kelimesinden türemişti. TDK’da karşılığı uçucu, uçan olarak verilmekteydi. Ancak 1940'lı yılların sonu ve 1950'lerin başında yine Türk Dil Kurumu tarafından tayyare yerine de uçak kelimesi türetildi. Gazete haberlerinde ve halk arasında zamanla tayyare kelimesinin yerini de uçak kelimesi aldı.
 
ŞİİR
 
             Mirasçılar!
 
İçlerinde cahil mektepliler var
Profesör var doktor hâkimler var
Sanat dünyasının azgınları var
Onlar Ebu Cehil mirasçıları
 
Halkın giyimine karışan onlar
Zengine seçkine yılışan onlar
Mazlumu görünce sıvışan onlar
Onlar Ebu Cehil mirasçıları
 
Çalgılı ilahi söyleyen onlar
İslam’a bidat bulaştıran onlar
Fitneyle ülke karıştıran onlar
Onlar Ebu Cehil mirasçıları
 
Zalimin zulmünü kınamıyorlar
Mümine zulme ağlamıyorlar
Haramdan küfürden sakınmıyorlar
Onlar Ebu Cehil mirasçıları
 
             Şahin Ertürk-Kütahya
 
 
AİLE- ÖĞÜT
 
Ateşi kazan bilir, gurbeti gezen bilir, geceyi hastadan sor, çileyi çeken bilir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
600257 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/600257.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT