BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Covid-19'dan korunmak -2-

Diğer bir gerçek ise hava kirliliği ile COVID-19 virüsü kaynaklı ölümler arasındaki ilişki... Hava kirliliğinin solunum hastalığı üzerindeki etkisi, başka bir koronavirüsün sebep olduğu SARS salgını sırasında da gösterildi. Bir çalışmada, en yüksek hava kirliliğine sahip bölgelerde yaşayan SARS hastalarının hastalıkları boyunca çok daha zorlandığından bahsedilmekle birlikte temiz havaya sahip bölgelerde yaşayan hastalara kıyasla hava kirliliği yüksek yerlerde yaşayanların SARS'tan ölme ihtimalleri iki kat daha fazlaydı.
Bu, insanların koronavirüsten ölüm riskini azaltmak için yardımcı bir araç olarak yaşadıkları bölgelerde mümkün olan en iyi hava kalitesine sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor.
Peki bizler ne yapabiliriz?
Ortam hava kirliliğini azaltmaya yönelik en etkili uzun vadeli yaklaşımlar arasında daha temiz enerji türlerine geçiş ve dünya çapında onlarca yıllık yoğun hava kirliliğini azaltma veya tersine çevirmek gereklidir ama şimdi ne yazık ki yeni koronavirüs salgını yüzünden buna cevap verme lüksüne sahip değiliz. Şu anda, dünyanın her yerinden insanlar virüsün yayılmasını engellemek için zamanlarının çoğunu evde geçirirken, iç ortam hava kalitemize odaklanmak mantıklı. İç ortam hava kalitemizi yönetmek, genel sağlığımızı ve refahımızı geliştirirken potansiyel olarak daha iyi Covid-19 sonuçlarına yol açabilir. Ve zamanla, daha iyi hava kalitesi hem kronik şartlar hem de genel sağlığımız bağlamında önemlidir.
Bu konuda evdeki havayı temiz tutmak veya temizlemek için imkânı olanlar hava temizleyici cihazlar da alabilir ama eğer mekânınızda temiz hava olmadığından eminseniz yapacağınız en kolay yol evinizde ister mekanik bir havalandırma sisteminiz olsun, ister doğal havalandırmaya (yani pencereler) güvenmeniz ve bunları açmaktır. Bir oda "havasız" koktuğunda temiz hava eksikliği olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu durumda ev veya bulunduğumuz ortam soğur mu diye düşünmeden pencere açarak havalandırmak çok sağlıklı bir yoldur...
          Zinnur Yılmaz-Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü
 
 
 
ŞİİR
 
 
    Gönül Dağı
 
Âşık, âşık sazına
Şair kalemine
Seven sevdiğine sarılır
Dertlenince...
 
Gönül Dağı’nın dibinde
Semaya bakar
İnce ince
 
Şair kalemine
Âşık sazına anlatır derdini
İki damla gözyaşı ile
Keyfince...
 
        Turan Habil Koçak "Gölge"
 
                   
              ***
 
 
           ŞELALE
 
Gür gür suları akan,
Şelalelerde yaşamak isterdim.
Ama şöyle bir şey de isterdim,
Yerlerde çöp olmamasını..
Ama bunların hepsi hayaldi,
Şelalelerin içinde çöpler,
Çimenlerdeki plastikler
Hepsi beni çok üzdü,
Ama artık çöplerimi
Geri dönüşüme atıyorum,
Dünyamı koruyorum.
 
          Zehra Sıla-(7. sınıf öğrencisi)
 
 
 
ENTERESAN BİLGİLER
 
DAĞ TUTMASI: 2000 metreden daha yükseklerden sonra hava basıncı iyice düşer ve buna bağlı olarak oksijen miktarı azalır. Adapte olabilecekleri zamandan daha kısa sürede yüksek rakımlara çıkan kişilerde oksijen azlığının rahatsızlıkları ve belirtileri görülür...
Dağ tutması belirtileri 2000 metreden itibaren başlayabilir. 3000 metreden itibaren belirtiler oksijen azlığına bağlı olarak meydana gelir. Baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma eğilimi, görme ve işitme bozuklukları, nefes darlığı, aşırı takatsizlik, bulantı, kusma, iştahsızlık, nabızda süratlenme başlıca belirtileridir.
5000 metrenin üzerinde deride nokta büyüklüğünde kanamalar ve gözde retina tabakasında kanamalar husûle gelebilir. Herhangi bir tedbir alınmadan altı bin metre yüksekliğe çıkıldığında “kollaps” denilen çevresel damar iflâsı meydana gelir. Yükselme kanın terkibinde önemli değişiklikler yapar, akciğerler ve kalbin yükünü arttırır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616720 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/616720.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT