BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ulucami'de bir ikindi vakti...

Ulucami'nin yanındaki medreseye girdiğiniz anda duvarların kokusu sarar içinizi. O sarı ve birbirine yaslanmış yorgun taşlar geçen zamandan mı yoksa geçmişten günümüze bağrında yetişen ermiş ulemanın himmetinden mi insana çok sıcak gelir? Âdeta konuşur sizinle. Gülümser. Sizden önce nasibini almış güller ve bülbüller çoktan birbirlerine âşık olmuşlardır bile. Ahşap koyu kahverengi pencereler tevazu ile bakar size. Sarı Çukurova’nın bağrından su taşır ortadaki çeşme. Abdestinizde iki mavi güvercin eşlik eder. Beyaz sabun kokar bedeniniz. Hava ne kadar sıcak olsa da medrese bahçesine girer girmez tatlı bir ürperti hissedersiniz. Ilık bir esinti alnınıza çarpar usulca. Burnunuza mis gibi bal kokusu gelir. Arka sokaktaki tezgâha dizilen peteklerden buram buram polen kokusu yayılır.
Bahçeye girer girmez kırmızı kiremitli çatılar çarpar gözünüze. Çukurova alışık değildir çatılı kiremitli damlara. Şehrin içinde gelincik tarlası gibi durur. Beyaz taş duvarların üzerindeki kırmızı oya işlemesidirler âdeta. Bu küçük kubbeciklerin altında bahçeyi köşeden boydan boya saran dış namazgâh bölümü bulunur. Kahverengi eski ahşap doğramalar omuz vermiştir tavana. Avlunun renkli taşları gözünüze çarpar. Selçuk, Memluk ve Osmanlı Mimarisinin ortak özelliklerini taşır. Sekiz köşeli Memluk tarzı minaresi üstü kapalı bir şerefeye sahiptir.
Üç giriş kapısından girersiniz içeriye. Adımınızı atar atmaz ecdat nefesi çarpar alnınıza. Koyu kahverengi ahşap direkler yol verir aradan. Mavinin çiniye bu kadar yakıştığını başka hiçbir yerde göremezsiniz. Üzerindeki kırmızı desenler kan kırmızı, can kırmızıdır. İç duvarları boydan boya sarmalar kucaklar sizi… Çinilerin maviliğinde engin denizlere uzanırsınız. Ellerinizi uzatsanız çiçek bahçesine dokunacak olursunuz. Taş sütunlar, tahta oymalar büyüler âdeta. Hemen ilerisinde Ramazanoğlu Konağı görünür. 600 yıllık tarihi ile Adana’nın en eski evidir. Parlak güneş gibi ışıldamaktadır.
Ezan çınlatır kulakları bir ikindi vakti. Vakit namaz vaktidir. Ulucami’de zaman durur artık. Bir siz varsınızdır şimdi bir de siz...
          Murat Kıraç
 
 
ŞİİR
 
 
    NİSYAN
 
Nan!
Kör müsün be
Adam!
Cennetten ayrıldı
Âdem!
Sendeki bu ne kibir
Sanki burnun Kafdağı,
Ardınca koşuyorsun.
Bilmez misin?
Her canlı gibi sen de
Bir nefes taşıyorsun…
İbret al!
Her canlıdan.
Her nefis bir gün
Son nefesin alacak…
Her nefis mutlaka,
Ecel şerbetini tadacak…
İndir perdeyi gözden,
Çıkar bedeni,
Öz’den.
Ne verdinse Allah için,
Yanında,
Sadece o gelecek, göreceksin.
Allah,
Rızayı barî için verdiğin
Hayrını kabul etsin…
 
      Mustafa Özkahraman-Kastamonu
 
 
 
SAĞLIK OLSUN
 
Sinüzitin bazı sebepleri
 
Sinüslerin havalanmasını engelleyen ve sinüzit oluşumuna yol açan bazı faktörler: 
*Burun boşluğuna açılan dar kanalların (ostium) birtakım olumsuz etkenler sebebiyle kapanması. Ostium denilen bu dar kanallarda mukozal yüzler birbirine çok yakın olduğundan, en ufak ödem bile mukozal yüzeylerin birbiriyle teması ile sonuçlanarak tıkanıklık oluşturur. Ayrıca;
*Üst solunum yolu enfeksiyonları. *Allerjik rinit. *Sigara. *Havadaki zararlı gazlar. *Bazı kimyasallar vb. de tıkanıklığa sebep olabilir.
*“Silia” denilen ve burun ve sinüs iç yüzeyini kaplayan mukoza hücreleri üzerindeki tüysü çıkıntıların hareketlerindeki bozulmalar. Havanın nemi silier hareketlerin devamı için önemlidir. Kuru havalarda “silier” hareketler bozulur. *Mukusun kıvamının tek başına sinüzit oluşmasında pek rolü olmasa da, sinüslerin boşalmasını zorlaştırarak iyileşmeyi geciktirebilir. Hasta olduğumuzda bol sıvı alın demelerinin bir nedeni de mukusun akışkanlığını sağlanması içindir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
622336 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/622336.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT