ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'ın lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, Tahran yönetiminin 5+1 ülkeleri (Rusya, ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Almanya) ile varılan anlaşmaya rağmen ABD'nin bölgedeki politikalarına karşı çıkacağına dair açıklamasını "son derece rahatsız edici" olarak niteledi.
Kerry, Suudi Arabistan'ın El Arabiya televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Şu an bunu nasıl yorumlayacağımı bilmiyorum. Ancak kamuoyuna yapılan yorumlarla sonrasında gelişen olayların çoğu zaman birbirinden farklı olduğunu biliyorum. Yine de eğer bu onların politikasıysa son derece rahatsız edici, çok sıkıntılı" ifadesini kullandı.
Arap müttefiklerinin İran'ın bölgeye müdahalesine karşı çıkabileceğine inandıklarını vurgulayan Kerry, "Askeri değerlendirmelerimiz ve istihbarat değerlendirmelerimize göre doğru bir biçimde örgütlenebilirlerse Arap ülkelerinde, bu tür eylemlere karşı çıkabilmek için çok büyük önem taşıyan, henüz ortaya çıkmamış bir potansiyel var" dedi.
Ayetullah Hamaney, cumartesi günü Tahran'daki bir camide gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin bölgedeki politikalarının İran'ınkilere "180 derece ters" olduğunu belirtmişti. Hamaney, "Anlaşmadan sonra bile haddini bilmez ABD'ye karşı politikamız değişmeyecek" diye konuşmuştu. Camidekiler "Amerika'ya ölüm", "İsrail'e ölüm" sloganları atmıştı.